| Deeea1986 a întrebat:

Am niște stări dubioase care ma termina și psihic și fizic …simt niște chestii ciudate pe partea stânga a corpului,practic partea stânga o simt diferită,nici nu știu exact sa explic ce simt,parca am o amorțeala,o slăbiciune pe partea stânga a corpului fata,mâna, picior și simt prin corp niște fiori ca atunci când ai emoții care când ii simt parca imi vine rău …am făcut o grămada de investigații toate au ieșit bune și simt efectiv ca imi pierd mințile din cauzaaceatof simptome, imi e frica sa nu innebunesc …am mers la psihiatru și mi-a zis ca ar fi stări de anxietate și de 4 zile țin tratament cu serlift, însă stările sunt din ce in ce mai puternice …oare innebunesc, sunt doar in mintea mea sau tratamentul amplifica starea și sunt eu doar foarte speriata? Ajutați-ma cu un răspuns

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Floridori a răspuns:

Draga Deeea,
Daca medicul psihiatru a spus ca ai suferi de anxietate, dar in acelasi timp ti-a dat sa urmezi un tratament cu Serlift, ceva nu se leaga.
Ca o parere, eu nu cred ca ar fi vorba de anxietate.
Dar nici medicatia nu trateaza anxietatea...
Ti-as sugera sa cauti si sfatul unui alt psihiatru, sau a unui neuropsihiatru.
Daca doresti, spune-mi judetul sau zona in care locuiesti si daca am cunostinte acolo, ti le voi recomanda. Poti scrie si in mesaj privat.

| Caro34 a răspuns:

Ai fost la un neurolog si un cardiolog? Ceva analize de laborator ai facut? Daca da, cum sunt? Daca ai fost si analizele sunt si ele bune, atunci uita totul si mergi in padure in aer curat, ia niste magneziu (1 Tbl. pe zi) si cauta-ti niste prietene si pune tara la cale! De innebunit nu ai nici o sansa; sunt altii deja, tu ai scapat de asta! Banuiesc ca esti tanara, deci merita sa iei atatea medicamente care nu-si au rostul? Apoi ce castigi daca zilnic te gandesti ca o sa innebunesti? Intr-o zi asa va fi si fara sa fii bolnava fiindca corpul tau se obisnuieste cu gandul asta si iti ofera ceea ce gandesti! Gaseste-ti activitati si relaxeaza-te; viata asta iti ofera lucruri minunate si merita traite. Numai bine!