| Lorena08 a întrebat:

Am o basica destul de mare la un deget de la picior.Este bine sa o sparg sau nu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| kr.mdy a răspuns:

Cu un varf de ac dat cu spirt intepi in lateral, presezi, ca sa iasa lichidul si lasi descoperit sa se usuce pielea.

4 răspunsuri:
| LostHappiness a răspuns:

Mai bine nu o spargi, pentru ca te va ustura foarte, foarte tare. Ar fi mai bine sa o lasi in pace. O acoperi cu un plasture ca sa nu te deranjeze la anumite perechi de incaltaminte si uiti de ea. Daca totusi vei fi "obraznica" si o spargi, inainte de asta cumpara niste pudra de la Baneocin si pui acolo dupa ce dai jos pielita basicii, apoi acoperi cu un plasture. Dar ti-am spus, mai bine o lasi in pace happy Mult succes!

| Nede a răspuns:

Probabil te va ustura destul de tare daca o spargi.

| yulysilv a răspuns:

Nu nu nu nu nu,nu o sparge,du-te pana la o farmacista si intreab-o pe ea, chiar pot fi periculoase basicile astea pe care noi le consideram superficiale, cat de greu e sa faci o intrebare la o farmacista? Ea o sa-ti dea nu stiu ce pudra unguent etc si gata.Pup

| Twix_8297 a răspuns:

Ca sa nu te doara poti sa o spargi si sa iti pui un plasture.