| Ando1dul a întrebat:

M-am fript cu mamaliga pe deget si acum mi s-a facut o basica de toata frumuseatea.Cum scap de ea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| Raniia a răspuns:

Las-o asa, nu o sparge daca nu doare!
Dispare in cateva zile si pielea ei este o bariera impotriva bacteriilor.In timpul noptii poti aplica un pansament subtire.

| mona a răspuns:

Lasa nu face nimic, va trece de la sine

| Azµre a răspuns:

O spargi cu un Ac și dai cu baneocin cremă sau aplici tinctură de propolis

| DraudeS a răspuns:

Buna seara!

Cel mai indicat este sa o lasi sa se vindece de la sine.
Daca vrei sa o spargi, asigura-te ca dezinfectezi obiectul cu care spargi basica, iar dupa dezinfecteaza zona.

Sanatate!

| IonelaaaS a răspuns:

O sa iti treaca in cateva zilebig grin iar daca se umfla poti sa o spargi dar te va pisca putin

| ciakalaka a răspuns:

Cel mai bine e ca atunci cand te frigi sau oparesti...sa se adauge imediat pe acl loc bulion.nu se mai face basici si nu mai usturawinking.

| giorgefierarul a răspuns:

Laba.
Doar laba.

| Happyo a răspuns:

Te sfatuiesc sa o lasi asa si se va trage in timp

| Butzy_Marius_1992 a răspuns:

Pune ceva rece pe ea si sufla