| UnbornMVs a întrebat:

Am o bunica in varsta de 65 de ani, ea a inceput sa se simta rau cam de la inceputul lunii decembrie, rau insemnand ca nu putea sa stea in picioare i se inchideau ochii si o durea in partea dreapta in zona abdominala. Acum 2 zile a fost la urgente, si-a facut ecograf si am primit o veste cutremuratoare. Doctorul a zis ca s-ar putea sa aiba cancer la ficat in metastaza. Ea nu a mai facut un ecograf de 1 an iar vara trecuta facuse analize si gratuite si cu plata si iau iesit toate bune plus ca ea in afara de o mica durere nu avea prea multe probleme de sanatate nici cu urina nici din alt punct de vedere. Chiar este posibil sa aiba cancer? Eu tin f mult la ea asa ca va rog ajutati-ma.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
soothe
| soothe a răspuns:

Da, se poate. Dar daca nu metastaza este un treatment nou pentru cancer de ficat care lucreaza foarte bine. Se numeste chemoembolizare.

4 răspunsuri:
| PrettyMe a răspuns:

Imi pare rau pentru bunica ta dar nu te descuraja...trebuie facute o serie de analize, o biopsie, un RMN. Diagnosticul se pune pe baza ecografiei, scanografiei si a biopsiei hepatice ghidate prin ecografie.Tratamentul, daca este posibil, este cel chirurgical (ablatia tumorii). In formele difuze se utilizeaza chimioterapia generala sau locala (injectarea produsului intr-un cateter introdus in artera hepatica).

| kareina a răspuns:

Stai linistit! Nu cred sa aiba asa ceva! In primul rand analizele de urina ar fi iesit proaste, nu doar o simpla durere poate sa diagnostizeze cu cancerul.Multi au dureri si nu au asa ceva sau chiar le ies analize proaste si tot nu au acest diagnostic.Nu cred ca ar trebui sa.ti faci probleme.Fii mai optimist!

| kareina a răspuns:

Am uitat sa.ti spun ca sunt f multe situatii cand se da un diagnostic gresit.Trebuie sa mearga la mai multi medicii si sa faca acelasi tip de analize si ecografii si apoi sa compare.O sa constate ca daca merge la 5 doctorii o sa aiba 5 rezultate diferite, nu o sa spuna 2 la fel.Bafta multa!

Răspuns utilizator avertizat