| SebiRebe a întrebat:

Salut, Am fost la o nuntă acum o sptămână, seara când am venit de acolo mă ardea pe gât şi mă durea stomacu, am fost la Urgente, acolo mi-a facut niste analize la sânge la urină şi un eco... Mi-a bagat 2 perfuzi, si acolo am vazut ca scrie pe foaie la diagnostic ( Gastrita acuta, si dureri la zona abdominala ) si mi-a dat niste medicamente; imi puteti spune cât de grava e grastiti asta, si cat timp trebuie sa fac regim ( Am inceput regimu cam de 1 săptămână ). Va multumesc mult!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MihaiNicu23 a răspuns:

Nu e grava gastrita acuta doar ca trebuie sa respecti regimul cat timp ti-a zis doctorul, daca nu ti-a zis o perioada ar trebui sa respecti regimul vreo 2-3 luni dupa ce iti trec simptomele - durerea de sromac si arsuri pe gat, daca nu vei respecta regimul risti s-a cam faci ulcer gastric care este ca diagnostic destul de aproape de cancer stomacal, nu e de joaca cu stomacul.

5 răspunsuri:
| Deserth a răspuns:

Ai mancat aiurea si ce nu trebuie probabil/alcool, sucuri, tort, prajituri.La ce te astepti? Mancarea de azi este foarte otravitoare, trebuie sa avem grija ce mancam

| SebiRebe explică (pentru Deserth):

Alcool nu beu de loc... suc am bagat in mine mult? şi mancare grea la stomac ( sarmale ) şi de acolo, s-a dat totu peste cap stomacu.

| Doarof3 a răspuns:

Nu e gravă gastrita.Cu tratament te vei vindeca

| SebiRebe explică:

Dar ce mâncare am voie să mănâc?

| Deserth a răspuns (pentru SebiRebe):

Testeaza si tu.Incearca sa manci ce iti place si daca observi ca ceva anume iti face rau, elimini definitiv mancarea respectiva.Eu de ex.acum cativa ani mancam detoate nu aveam nimic, iar de 4 ani,am eliminat mancarea grea cum ar fi varza,salata beuf,sarmale,fasole, mazare, porumb, sucuri de baut, mai multe feluri de mancare le refuz si asta pt.ca imi face enorm de multe gaze care urca pana la inima si arsuri din stomac pana in gat le simt.Deci daca am grija ce manc ma simt ok.