| Calinm22 a întrebat:

Am o carie la măsea care mă doare de vreo săptămână și este umflat și vreau să merg la dentist pentru că nu mai suport durerea, dar aproximativ cat costa sa scap de durere sau care sunt procedurile? Daca mă puteți ajuta.
Mulțumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Daca ai carie ai si infectie si nu iti va scoate maseaua, o va trata iti va da antibiotic si dupa ce dispare infectia o va scoate daca nu se mai poate repara, daca maseaua este bună se plombeaza si ramîi cu ea. Mergi la dentist sa vada el despre ce este vorba. Sa ai la tine 200 lei ca nu va fi gratis extractia.

| Violleta2022 a răspuns:

Depinde de medicul stomatolog, ce preturi are el si cate procedee iti face la acea carie.

| doctorandus a răspuns:

Înmormântarea costă mai mult, iar dacă nu mergi urgent la dentist poți avea parte de înmormântare.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Varza, puisor, varza. Tu pana acum nu ai urmarit discutii pe tema asta de aici? Exista o gramada de antiinflamatoare naturale excelente pentru masele. Totusi e cazul sa te mai duci si pe la medic uneori...https://smartliving.ro/tratamente-varza-inflamatii/

| StoicAnalysis a răspuns:

Si daca costa 500 de lei, nu te mai duci la dentist? Sau cum ai gandit-o pe asta? Tu doar intreaba cam care ar fi cel mai ieftin dentist din zona ta si du-te la el. Nu mai conteaza banii in situatia respectiva.

| Sistemulxxl a răspuns:

Momentan stomatologul iti poate da o reteta de antibiotic. Cat este infectie nu iti scoate nimic. Mergi la primul cabinet stomatologic.

| SuperFata a răspuns:

Am trecut prin asta și acum trec cu o alta măsea și ma voi duce.
Din experienta îți zic cam ce îți face și preturile cu aproximație, pentru ca difera de la o stomatologie la alta și trebuie sa verifici în zona în care stai...
O curata, îți face obturație de canal, pune plomba și asta e.
În funcție de clinica, preturile pot fi asa;
- consultație 100-200
-obturație de canal- 300-600
- plomba 100-150
Oricum, totul poate și cu minus sau cu plus, depinde unde te duci.
Eu am plătit 1300, doar o măsea.

| SuperFata a răspuns:

Am trecut prin asta și acum trec cu o alta măsea și ma voi duce.
Din experienta îți zic cam ce îți face și preturile cu aproximație, pentru ca difera de la o stomatologie la alta și trebuie sa verifici în zona în care stai...
O curata, îți face obturație de canal, pune plomba și asta e.
În funcție de clinica, preturile pot fi asa;
- consultație 100-200
-obturație de canal- 300-600
- plomba 100-150
Oricum, totul poate și cu minus sau cu plus, depinde unde te duci.
Eu am plătit 1300 o măsea
. Oricum, du- te, nu sta asa.

| Mariamariaaaaa11 a răspuns:

Eu as zice, sa te duci la control și dentistul o să-ți dea un antibiotic sa ți se dezumfle masea, și după o sa te pună sa faci o radiografie, și restul procedurilor, poate ți-o plombeaza dacă mai poate fi salvată masea, fiindcă ai stat destul de mult netratata cu ea. Sper ca te-am ajutat!