| anonim_4396 a întrebat:

Am o durere in partea stanga a pieptului sub umar care radiaza si in spatele umarului. Am durerea asta uneori in functie de pozitie. O mai am si in stanga mai rar. Am durerile astea de vreo 2 zile. Am facut ekg acum 3 luni si era perfect. 16 ani si ma sperie asta. Ceva sfaturi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"durere in partea stanga a pieptului sub umar care radiaza..."

hmmmmm, simptomele pot fi de la ceva extrrem de grav, URGENT la medic!

| mjynhgfbvdc a răspuns (pentru sierra1):

Partea dreapta*
Am maine programare la cardiolog

| sierra1 a răspuns (pentru mjynhgfbvdc):

Așa da!

| mjynhgfbvdc a răspuns (pentru sierra1):

Apuc pana maine sa merg?

| sierra1 a răspuns (pentru mjynhgfbvdc):

Suna la 112 dacă crezi că e cazul

| DrMihailoviciS a răspuns:

Daca aveti durerea doar de 2 zile, poate fi o simpla manifestare a dezvoltării organismului. Dar! Daca durerea persista, incepe prin ati face un control pulmonar. Daca fumezi, lucrezi intr-un mediu poluat sau inhalezi des vapori de cloramină, incearca sa nu o mai faci. Nu uita! Raspunsul meu este doar o recomandare, dacă esti minor spune-le parintilor tai despre durere. Daca esti adult, programeazate la un medic de familie. Sper ca ti-am dat un sfat bun!

| mjynhgfbvdc a răspuns (pentru DrMihailoviciS):

Durerea persista la cateva ore sa zic sau uneori doar odata toata ziua si dureaza uneori cateva secunde sau cateva minute, cam pana fac activitate fizica. Am 16 ani si am vapat putin si am stat prin club (fum) si altele uneori.

| DrMihailoviciS a răspuns (pentru mjynhgfbvdc):

In continuare, fara un consult, o analiza sau ceva precis, nu se poate oferi un raspuns concret. Daca mergi la o analiza, o sa afli exact ce se intampla! Pana atunci, nu te panica deloc!

| MunteanuV a răspuns:

Asta nu este locul unde sa ceri sfaturi medicale. Esti tanar, putin probabil sa intampini astfel de probleme. Iar atata timp cat ai facut EKG, eu zic ca nu ai dc sa iti faci probleme. O zi frumoasa!