| mardeamor a întrebat:

Am o întrebare vreau sa îmi comand niște lentile de contact de la o firma foarte buna însă nu stiu ce dioptrii port si as vrea sa stiu daca ma duc de exemplu la un magazin de ochelari unde se face si control se poate sa îmi faca doar control? Adica nu as vrea sa ma pună sa si cumpăr de la ei lentilele sa fiu obligată...doar control as, vrea credeți ca se poate? Doar să-mi aflu dioptriile?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La magazinul de ochelari& lentile nu verifici ce dioptrii ai ci doar cumperi ochelarii/lentilele de care si nevoie!
La Spital sau la cabinetele/policlinicile particulate poti sa iti faci analizele pentru a-ti afla dioptriile( si cat de indicat este sa porti lentile).

| Kisses a răspuns:

Nu merge sa iti dai comanda de lentile cu fisa de la controlul de ochelari, trebuie sa iti faci un control anume pentru lentile, eu de ex pe ochelari am cilindru la ambii ochi, iar la lentile am doar pe ochiul stâng, și treptat îmi va pune și pe dreptul, fa-ți control special pentru lentile și după da-ți comanda pe net cu fisa pentru controlul de lentile, îți recomand lentilele zaiss, le folosesc de 2 ani, sunt de calitate și costa 200 de lei cutia pe trei luni, eu mi-am făcut control la omnioptic în tg jiu, dar exista și în alte orașe, mi-a plăcut ca la controlul de lentile mi-a desfăcut niște lentile noi apropiate de dioprtiile mele și m-a învățat sa mi le pun în ochi, ca sa vadă dacă le suport, unii oameni nu le suporta, iar acolo te lasă să probezi sa vezi dacă te incomodează.

Sper ca te-am ajutat

| mihairad a răspuns:

Dar poti merge la un cabinet de oftalmologie sa-ti faci un control, ceea ce iti si recomand. De obicei la un magazin de ochelari care fac si consult iti cam impun sa ei ochelarii si de la ei. Iti fac oferte "daca ei ochelarii de la noi, consultatia este la jumatate de pret"