| AliceAnnnnna a întrebat:

Am o problema. De 21 de zile imi curge sange. Înainte de această sangerare ciclul menstrual imi trecuse cu 5 zile in urma. Ma doare in zona ficatului si rar se lasa spre ovare. Acum 3 luni mi-am facut analize si aveam streptococ si probleme la ficat. Eu fumez de la 13 ani și mi se scoate ochii ca de la asta am streptococ. Nu este adevarat, nu? 1 an am băut aproape in fiecare zi vodka. Dar pana atunci niciodată nu am pus gura pe alcool. Prima oară la 17 ani pana la 18 ani am băut pana in ziua analizelor. Recunosc ca am băut în mare parte tărie. Vodka, Whisky, Absint. Am auzit ca streptococul poate sa atace si alte organe. Mama imi scoate ochii ca fumatul e de vina. Eu nu cred asta, voi ce credeti? La ficat problema vine de la ce am băut si cat într-un an? Dar la plămâni? Ideea e ca mi s-au depistat aceste lucruri vara, nu iarna. Plus de asta eu nu prea răcesc la plămâni. Nu răcesc in general.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Prostia deseori este dureroasa!
Ai sangerare de 3 saptamani, care nu se opreste, iar tu stai pe TPU cu asemenea intrebari?
Fugi repede la MEDIC, altfel te poti "curata" in foarte scurt timp, dupa dureri foarte mari!

| AliceAnnnnna explică (pentru Bula):

Nu ma lasa mama sa ma duc. A zis ca e o dereglare. Am insistat si a zis ca ea m-a facut ea ma omoară daca imi pierd timpul la doctor.

| adryang78 a răspuns (pentru AliceAnnnnna):

Sună la Protecția Copilului. Nu-mi vine să cred că mai există asemenea părinți! sad

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru AliceAnnnnna):

Daca te-ai considerat destul de matura sa fumezi la 13 ani, te poti considera si acum suficient de matura sa te duci singura la medic.

| Bula a răspuns (pentru AliceAnnnnna):

Daca "pana la 18 ani am băut", inseamna ca esti deja majora.
Poti merge si singura la medic, fara acordul mamei tale.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Ficatul de la bautura, streptococul nu are treaba cu fumatul, desi fumatul nu ajuta la nici o afectiune. In concluzie... daca nu vrei sa o mierlesti prematur rau de tot, gata cu alcoalele si fumatul cateva luni bune, sport, alimentatie de regim, si foarte posibil sa iti revii bine. Ar fi o idee sa te duci totusi URGENT la doctor, ca treaba cu singerarea de 21 de zile nu e deloc buna.

| TheGentleman a răspuns:

Surpriză, te cureți încet-încet. Ăsta e doar începutul. Mai încolo o să zaci la pat cu un aparat cu morfină din cauza durerilor.

Tutunul ucide. Ești încă un exemplu în acest sens, pe lângă alte milioane

| adryang78 a răspuns:

Dacă fumezi de la 13 ani și ai băut în fiecare zi tărie, la ce te aștepți?!

| Themoreyouknow a răspuns:

Situatia ta e destul de grava avand in vedere introducerea atator lucruri extrem de vitale in organismul tau..insa a te panica si speria nu este o optiune..va trebui insa sa te gandesti serios la subiectul "alcool si tutun" pentru ca daca deja ai imceput sa prezinti astfel de urmari..imagineaza-ti cum va fi peste 5-10 ani in ritmul asta..sanatate si toate cele bune!

| lunguvladut17 a răspuns:

Mergi la doctor cat mai urgent, nu este de joaca cu sanatatea. De unde esti?