| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema ff grava: in urma cu 5 luni am facut o candidoza vaginala. Parca ma tratasem si o perioada de 2 saptamana. au incetat simptomele. Am urmat intocmai sfatul medicului. Si totusi, imi reapare senzatia de mincarime inainte sau dupa ciclul menstrual. Nu stiu ce sa mai fac.am fost pe la vreo citiva medici si toti dau tratamente dar rezultate- nimic.Nu am acte neprotejate( tot timpul folos.prezervativ) si fierb lenjeria. Nu folosesc obiecte straine. CARE TOTUSI E CAUZA REAPARITIEI? Eu decit sa traiesc cu asa chin, mai bine mor!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Pentru candidoza vaginala trebuie sa urmezi tratament complet (unguent, ovule, comprimate) cate doua saptamani in fiecare luna, 3 luni consecutiv si apoi o data la fiecare 6 luni, macar 2 ani. In plus, trebuie sa nu iei antibiotice decat impreuna cu antimicotice si ovule si trebuie sa ai grija sa-ti pastrezi imunitatea puternica.

Laur
| Laur a răspuns:

Sunt cazuri cand si tratata "ca la carte" candidoza recidiveaza din pacate. Orice scadere a imunitatii, un dezechilibru in flora vaginala din cauza antibioticelor (sau alta cauza) poate determina reaparitia si trebuie retratata cat mai repede. Cand mergi din nou la medic ai grija sa-i mentionezi ca ai mai avut si acum 5 luni, iar acum e recidiva. Sanatate!

| albastrel a răspuns:

Dar de ce te gandesti la moarte? mai incearca si la alti doctorii... unii sunt praff!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu zic sa nu disperi si sa mai incerci. Mai consulta si alti medici. Si sper ca nu ai intrerupt tratamentul prea devreme, deoarece asta este prima greseala pe care o face un pacient cind i se amelioreaza starea. Asta duce la marirea rezistentei la tratament a microbilor, bacteriilor sau virusilor (depinde ce anume i-a provocat respectiva afectiune).

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Candida e o ciuperca destul de banala. Poti s-o contractezi si ca efect secundar al unui tratament prelungit cu antibiotice. Deci, nu-ti bate capul prea tare! Relaxeaza-te!