| ChrisNOW a întrebat:

Am o problema,ma doare o masea insa nu mereu,dar ma trezesc asa deodata cu o intepatura(strapungere)puternica de ma doare si capul rau,ce se intampla? Dupa daca trag din ea imi curge sange si nu ma mai doare, dar incepe din nou si ma zvacneste crying

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| OoBunnyoO a răspuns:

Ar putea sa fie vorba de o infectie ori de o inflamatie a gingiei. Incearca sa te duci la dentist.

| Mussette a răspuns:

Ar trebui sa mergi la stomatolog.
Poate fi vreo infectie si atunci ai nevoie de antibiotic.
Poti lua algocalmin fiola, nurofen, piafen, ibuprofen, un calmant.
S-au iti poate fi extirpata si scapi de durere.

| ArthurKn a răspuns:

Du-te la dentist, poate o fi o infectie.

| AnneMarye2013 a răspuns:

Gasesti la farmacie o solutie care se numeste Xilina, nu costa mult. Mai este si spray: Lidocain, dar costa mai mult si iti convine mai bine sa cumperi Xilina, deoarece contina aceleasi lucruri si au exact aceleas efecte. Ps. Nu te juca cu durerile astea! Du-te cat mai repede posibil la stomatolog!

| anonim_4396 a răspuns (pentru AnneMarye2013):

Scuze ca intreb aici. Xilina de cate mg sa fie? Si vreau sa stiu daca o pot tine in gura, la maseaua cariata care doare. Adica fara injectie. Are efect in acest fel? Asta pana merg sa o extrag.

| AnneMarye2013 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu folosesc Xilina cand am dureri de masea. Si revenind la intrebarea ta, nu conteaza de cate mg este. Si da, are efect.