| Alecsandriii a întrebat:

Am o problema...
Va dau un exemplu: Ieri seara m-am culcat la 9 si m-am trezit la 1 AM, in timpul noptii, si nu am mai putut dormi la loc pana la ora 6 cand am reusit sa adorm si m-am trezit la 12 dupa-amiaza. Si asta se intampla de fiecare data, ma trezesc mereu la ora 1 si nu mai pot adormi... Ce sa fac? Ce se intampla?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ai o insomnie,numai poti dormi dupa ce te-ai trezit,vezi de ceai pentru somn, nu te culca asa devreme,chiar daca iti vine nu te culca, si eu patesc asta des, dorm dupa masa, noaptea numai pot dormi, a doua zi sunt mort de oboseala
https://adevarul.ro/......index.html

| ziftode a răspuns:

Daca te-ai culcat si in alte zile la 9, atunci ar trebui sa te fi sculat de fiecare data la 5, cel tarziu, altfel, asta e problema, dormi prea mult (ar trebui sa nu dormi mai mult de 8h pe noapte)

| Crisstinayy12 a răspuns:

Poate ai un ceas in casa care te trezeste. Sau biserica. Verifica

| Edmonds2342 a răspuns:

Ești prea odihnit iar organismul tău nu mai are motive sa doarmă. Culcă-te puțin mai târziu 22:30 (de exemplu) și trezeste-te la 7. Fără somn în timpul zilei și vei vedea ca vei dormi mai ok noaptea. Numai bine!

| N0H4CK a răspuns:

Și eu pățesc la fel, dar la mine știu problema.
Mă culc prea devreme, iar corpul se odihnește cel mai bine intre orele 22 și 02 dimineata si, oarecum, sunt satul de somn, sau nu sunt obișnuit cu culcatul așa devreme, corpul meu luand-o "razna".
Culca-te pe la 12, sa vezi daca mai faci la fel.

| Ceva_Aura_1988 a răspuns:

Conteaza cati ani ai.
Conteaza ce se intampla cu tine (esti stresat, indragostit, adolescent etc). Ce faci cand te trezesti(bei apa, te simti super fresh, te simti obosit, aprinzi o lumina, te uiti pe telefon)?
Din cate am inteles ph-ul organismului nostru este cel care influenteaza calitatea si durata somnului.
E posibil totusi sa fie altceva la tine: de la 9 la 1 sunt 4 ore iar de la 6 la 12 sunt 6 ore. Practic tu dormi vreo 12 ore pe zi. Ce te determina sa te culci la 9? Ti se face somn sau aia e ora si fie ce-o fi tu te bagi in pat?
Ai incercat sa te fortezi sa stai treaz peste ora 9?
Inca ceva: ar exista niste studii care spun ca oamenii, inainte de a se folosi curentul electric dormeau in reprize cam cum dormi tu...

| Alecsandriii explică (pentru Ceva_Aura_1988):

Am 15 ani, dupa ce ma trezesc beau o gura de apa si mai stau in pat 20 de min încercând sa dorm, după ma uit la tv sau pc, nu ma simt noco fresh nici obosit, corpu are energie dar pleoapele nu prea si da am incercat ceai, chiar in seara asta, si m-am culcat la 12 si Iată-mă treaz la 1:50...

| Ceva_Aura_1988 a răspuns (pentru Alecsandriii):

Multi inainte. Deci practic tu te trezesti sa bei apa? Ai incercat sa bei apa mai multa in timpul zilei? Recomandarea generala pentru a te trezi este sa bei un pahar cu apa, deci asta ar trebui sa eviti tu. O alta recomandare, de data asta pentru a dormi bine, este sa eviti TV, PC, telefon. Se presupune ca lumina lor iti pacaleste creierul ca e zi si ca trebuie sa se activeze... Ai incercat sa citesti o carte( fizica nu Kindle sau altceva de genul)?

| alexandrubaiatulanime a răspuns:

Uita-te la montana daca vrei sa adormi la loc. ca sa nu te mai trezesti la 1 spune-i aluia de te trezeste sa nu te mai trezeasca. GANDES-TE -TE LA MINE DACA STAI IN PUSCARIEEEE

| ioana2004 a răspuns:

Poate auzi ceva de afara fara sa iti dai seama sau esti genul care isi pierde somnul rapid. Ai putea sa incerci mai multe remedii pentru a dormii mai bine cum ar fi sa faci o baie calda inainte, sau sa citesti o carte pentru ca alea te adorm fata de telefon sau alte electronice, sa bei un ceai sau lapte cald sau lucruri de genul. Sper ca te-am ajutat!