| syd2 a întrebat:

Am observat de mai demult ca am inceput sa am pierderi de memorie, adica pot sa uit brusc la ce ma gandeam si nu-mi mai pot aminti, candva aveam o memorie superba, tineam minte si cele mai mici detalii din cartile pe care le citeam dar acum dupa ce citesc ceva parca nici n-am citit tin minte doar principalul.(Mentionez ca am 16 ani)
Poate fi vreo simptoma de scleroza sau de alte dereglari psihice?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

Nu te mai alarma si nu te gandi la ce e mai rau. Sa iti uiti sirul gandurilor, sa intri intr-o camera si sa uiti ce voiai sa faci, sa citesti o carte si sa nu iti mai amintesti toate detaliile....ni se intampla tuturor si nu sunt motive de ingrijorare.

| syd2 explică (pentru Apache):

Multumesc happy. Sunt o fire cam ipohondra.

| Violleta2022 a răspuns:

Faptul ca nu memorezi ce citesti este pentru ca nu te concentrezi la ce citetsi si o faci papagaliceste, de aceea intra in meria scurta a creierului si o uit rapid.
Daca inchizi toate distractiile (telefon, radio, TV, computer, tabletea, jocuri) din jur si te focusezi serios pe invatat, acumulezi cunostinte pe termen lung.
La varsta aasta nu-i vorba de scleroza, ci de importanta pe care o dai invatatului si maia els cum procedezi la pregatirea temelor.
Daca tii cont de eliminarea acestor distractii cand inveti, vei invata mult mai repede, mai usor si vei tine si minte!

| J0B0MAT a răspuns:

Exagerezi.Tuturor ni se întâmplă să uităm.
Şi mie de multe ori când vorbesc cu cineva şi sunt întreruptă sau se deviază de la subiect, uit ce mai aveam de spus. Legat de cărţi, nu cred că poate cineva să reţină detaliile, ci acţiunea în mare.