| anonim_4396 a întrebat:

Am paduchi! Deabea astazi mi-am dat seama si urasc doar sa ma gandesc la asta, mi-e sila de mine, mai ales ca sunt fata si am par lung, frumos si mie prea drag de el incat sa il tai la 0 si mai ales cred ca as ramane si cu traume dupa asa operatiune x_X.Nu am habar de unde i-am luat, chiar nici macar o idee, dar acum ca stiu doresc sa scap de ei definitiv.Cei care ati mai patit asa cum ati procedat? M-am uitat pe net si este ceva solutie Parasidose dar nu stiu ce sa zic daca e buna.Am inteles ca ouale moarte raman si trebuie indepartate, dar nu au cum sa "reinvie" si sa se transforme in paduchi, nu? Si cum fac cu articolele personale dupa ce am scapat de paduchi, le arunc sau ce? fetele de perna, peria de par etc...Ce metode "babesti" stiti care au dat si rezultate sau ce alte medicamente de la farmacie eficiente ar mai fi? Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MihaelaDart a răspuns:

Nu trebuie sa te tunzi, cred ca oricine in copilarie a avut 1 data "chiariasi nepoftiti" in par, cat si eu. pe la varsta de 11 ani luati de o partenera de joaca.

Cu gaz i-am indepartat si cu un piepte foarte des special pentru nesimtiti care ti-au invadat teritoriul.

4 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Tratamentul consta in utlizarea de sampoane, lotiuni sau crème pe baza de permetrin, piretrin, piperonil butilat, malation, lindan sau ivermectin. Cu acestea te speli pe cap sau le aplici sub forma de masca pentru par. Solutia rapida: te tunzi zero. Daca veti considera ca e inestetica (in cazul femeilor chiar este) apelati la cele de mai sus.
http://www.i-medic.ro/blog/pentru-adolescenti-cum-scapam-de-paduchi

Răspuns utilizator avertizat
| AlinaMaricescu a răspuns:

Fratele meu mai mic a avut paduchi de la scoala.
Mama a cautat un tratament natural pentru paduchi care sa nu ii afecteze scalpul sau parul fratelui meu.

A gasit un Gel natural impotriva paduchilor cu ulei din arbore de ceai (Tea Tree Oil) de la Thursday Plantation.

Am observat la gelul asta ca nu e ca celalalte produse sa iti curga in ochi(gen sampon) si ca deja are in pachet un pieptan special pentru paduchi.
Efectele s-au vazut foarte repede, chiar de la prima utilizare. Fratele meu a scapat foarte repede de paduchi si oaule lor.
Stiu ca mama era tare multumita de produs si chiar ii povestea la o prietena despre cat de eficient e produsul.