| cuppidon15 a întrebat:

Buna tuturor, am si eu o problema...fiica mea a luat paduchi de la cineva si nu stiu ce sa mai fac sa scap de ouale acestora de pe firele ei de par,a curatat-o mama mea de doua ori de aceste oua,dar tot mai sunt, acum nu mai are cine sa o curete pentru ca mama a plecat. Am incercat sa ii dau cu gaz, cu paranix si parasidose+ si Tot cred ca mai sunt. Cand o pieptan se vede printre liniile pieptanului ceva ca fiind lindini sau poate fi matreata. Va rog ajutati-ma! O seara placuta.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| gelu1970 a răspuns:

Sunt sampoane speciale. insa acestea nu dezlipesc ouale de pe firul de par.
trebuie sa folosesti un piepten des, foarte des, si sa ai rabdare. ca optiune ajutatoare poti sa o tunzi mai scurt in cazul in care are parul foarte bogat si lung.
si nu te stresa. paduchii trag intotdeauna la parul curat.
incearca sa ignori mentalitatea tampita si redusa a celor din jurul tau. unde nu este nu poti sa ceri.
o seara buna.

| cuppidon15 explică (pentru gelu1970):

Inteleg ce spui gelu, e tuns destul de scurt, am luat sampoane si am mai pieptanat-o azi dimineata inainte sa plec la serviciu nu semai vedea nimic printre liniile alea, dar ea tot spuneca o mananca capul

| gelu1970 a răspuns (pentru cuppidon15):

Continua sa o controlezi in urmatoarea saptamana. ca o mananca pielea, poate fi faptul ca gazul sau petrolul ce l-ai aplicat i-a ars pielea, si mancarimea e semnul ca pielea capului se vindeca. nu e neaparat prezenta paduchilor.
deci nu trebuie sa ai motive de ingrijorare. si incearca sa cumperi un pipten foarte desc, ca acelea confectionate din os ce se vindeau in anii "epocii de aur "

3 răspunsuri:
| Directioner99 a răspuns:

Este la plafar cred un sampon special pentru paduchi, o speli tu iar apoi pe parul ud o piepteni si ouale raman pe pieptan, sa dezinfectezi pieptanul la sfarsit