| anonim_4396 a întrebat:

Am pareza la nervul sciatic cu tulburare de mers. Povestea incepe cam asa.Ma duceam la scola si afara a nins si am alunecat pe zapada de vreo 5 ori in aceeasi zi. M-a durut mijlocul cateva zile si apoi mi-a trecut. Dupa vreo cateva saptamani nu imi mai simteam varful piciorului.Nu am facut nimic.Intr-o zi am iesit afara cu niste prieteni de ai mei si ne tranteam in zapada. Un baiat m-a trantit in zapada si s-a asezat pe piciorul meu.Nu am putut sa ma ridic vreo 10 minute de jos fiindca ma durea glezna piciorului la care aveam si probleme. A doua zi mama m-a vazut ca merg foarte schioapa si m-a dus la medicul de familie.Acesta m-a trimis la cel mai bun neurolog din judet.Acest neurolog m-a trimis sa imi fac o radiografie la coloana si nu aveam nimic. El a crezut ca este de la nervul sciatic. M-a internat 2 saptamani si si mergeam bine dar acum sunt acasa de 3 zile si nu mi-a mai dat tratament.Vineri trebuie sa ma duc iar la control.Crede-ti ca poate fi de la lovitura aceea in picior sau este tot de la nervul sciatic? Nu mai vreau sa ma internez mai ales ca am pierdut orelecrying

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
soothe
| soothe a răspuns:

Pareza la nervul sciatic este o formulare destul de pretentioasa pentru cazul tau. Nervul sciatic se inflameaza si daca este vorba de cel mai bun neurolog din judet.
Nu cred ca este vorba de internare, insa de o perioada in care sa fii mai temperata cu cele cazaturi ar fi bine. Iti poti fisura si bazinul la o adica. Pune comprese cu sare uscata incalizta si pusa intr-o punga de panza, ia Arnica Montana 30Ch - 3 pastilute de 3 ori pe zi (remediu homeopatic) si unge-te pe locul cazaturii cu gel de Arnica facut de Boiron. Daca aveti acupunctori buni in judet (!) eu m-as duce si la cateva sedinte de acupunctura.