| lazio9 a întrebat:

Am parul aspru si fara volum, cine stie ceva retete bune care sa mi-l faca mai matasos, moale si cu mai multvolum? multumesc mult,

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

1 ou
coaja de ou plina cu ulei de masline
un sfert de castravete curatat

Amesteca oul, uleiul de masline si castravetele curatat. Intinde amestecul prin par, lasa timp de 10 minute, apoi clateste cu atentie. Pentru rezultate excelente de-a lungul anului, fa acest tratament o data pe saptamana.

| doctoressa a răspuns:

Gasiti aici cateva retete http://www.i-medic.ro/remedii/remedii-naturiste-pentru-par-uscat Sper sa va fie utile.

| tuGatita a răspuns:

Este la plafar, farmacii naturiste...un sampon cu urzica, nalba si d-panthenol. e bun pentru volum, face parul matasos si reduce caderea parului plus ca nu are chimicale care fac rau scalpului sau firului de par. eu il folosesc si am observat schimbari chiar de la prima spalare. am dat 6 lei pe el, sticla e o idee mai mare decat cea de la H&S si crede-ma ca e foarte bun. si sigur iti va prinde bine si tie. incearca-l nu ai ce sa pierzi.

| ikram a răspuns:

Foarte bun este samponul natural rose valley cu trandafir http://atshopping.ro/product.php?id_product=33

| LarisaDragomir a răspuns:

Pai la spalarea parului foloseste mai mult sampon, alege samponul potrivit parului tau( de la marca care ti se pare tie cea mai buna), si incearca (daca o faci)sa nu te vopsesti asa de des

| alexvegas a răspuns:

Sampon cu ou. Parul uscat este protejat folosind acest sampon. Important e sa retinem ca produsele de intretinere pe baza de ou trebuie folosite cat mai proaspete, deorece astfel sunt mai eficiente. Aveti nevoie de: 1 albus, 2 galbenusuri, 1 lingurita miere, 1 lingura de ulei de masline si zeama de la 1 lamaie. Se amesteca bine cu telul galbenusurile si albusul. Se adauga mierea, uleiul de masline si sucul de lamaie si se amesteca. Se aplica pe parul ud si se maseaza pielea capului. Se lasa sa actioneze putin, apoi se clateste cu grija, fara a face economie de apa.
Cura protectoare cu galbenus si ulei de masline. Cine vrea sa faca din cand in cand un bine parului sau nu trebuie decat sa incerce aceasta reteta cunoscuta inca de bunicile noastre. Aveti nevoie: 2 linguri ulei de masline si 1 galbenus. Se inglobeaza prin picurare uleiul in galbenus. Pasta proaspata se aplica pe parul uscat si se maseaza, se inveleste capul cu un prosop si se lasa amestecul sa actioneze 30 de minute. Apoi se clateste bine. Tratament cu henna si ulei de avocado. Frunzele de henna culese primavara nu contin prea mult colorant, ci mai ales taninuri. Parul tratat cu henna neutra obtinuta din ele este mai flexibil. Aveti nevoie de: 1 lingura henna neutra, 1 lingura ulei de avocado si 1 galbenus. Se face o pasta din henna, ulei si galbenus si se aplica pe parul ud dupa prima spalare. Se lasa sa actioneze 30-60 de minute, apoi se spala bine.

Tratament cu cinci uleiuri. Aplicati parului uscat o data pe luna, doua zile consecutiv, aceasta cura nutritiva din cinci uleiuri diferite. Aveti nevoie de: 50 mil ulei de migdale, 30 ml ulei de floarea-soarelui, 30 mul ulei de nuca, 30 ml ulei de ricin si 5 ml ulei de trandafir. Se amesteca uleiurile si se lasa la rece timp de 2 zile. Se aplica prin masare in par, se infasoara capul intr-un prosop si se lasa uleiurile sa actioneze peste noapte. A doua zi se spala parul cu un sampon bland si apa din abundenta.

Pentru un luciu matasos, folositi aceasta lotiune care se aplica prin pieptanare pe parul spalat: se dizolva 1 lingurita de miere de albine cu un mic adaos de otet intr-un 1/4 l apa calda. Parul astfel tratat va atrage cu siguranta privirile pline de invidie ale celor din jur!