| TPUAlexioan a întrebat:

Am patit si eu ceva am fost la jucat fotbal si am fot portar si un om a data mingea tare si eu am prins-o rau cu mana, acum mi-s-a umflat si ma doare foarte tare, Care stie remedi. FUNDA

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Pune o compresă rece și bea un ceai de tei, calmează.
Pa, pa.

3 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Fungi de aici frate cu ceaiul si comprese reci.Tu deja ai entorsa asa ca nu mai sta fugi la medic si sa iti puna mina in ghips. Oricum iti face o radiografie sa fie sigur ca nu ai ceva os fisurat si daca nu ai atunci e entorsa.Nu ai cum sta asa ca dupa nu te vad bine. Fara mina in ghips nu poti scapa cu ceai.Pai tu te lasi pemina astora de pe TPU? Deci asta este remediu Doctorul.Eu am patit asa dar doar cu 2 degete si am stat asa, unul a dat inapoi ca probabil n-a fost asa tare solicitat iar alantu asa a ramas pe veci.Am fost lamedic dupa 10ani si au spus cruce asa am sa ramn cu degetul nitel inflamat toata viata.Este vorba de ligamente care se intind foarte tare se lungesc si in axcelasi timpse umfla si de aia apare asa mina, piciorul.Trebuie ca acele ligamente sa stea in repaus vreo 15 zile pina se retrag si ajung iar la loc. Daca nu stau in repaos si semisca asa intruna umflatura aia nu da inapoisi durerea ecum e.Si daca tot continui asa ani la rind acelligament va ramine mai lung si umflat si nu vad cine sebaga dupa sa te opereze.Deci fugi la medic nu mai sta ca nu stai bine.

| PyKaciu a răspuns:

N`are nimic. asa am patit si eu chiar ieri. am prins`o in palma si s-a dat putin pe spate... dar in cateva min mi-a trecut... Poate la tine e mai grav. dar tot o sa-ti treacahappy

| Cristi19991999 a răspuns:

Pai nu trebuie sa te panichezi poate tiai lucsato si eu am patit-o, joc fotbal de 3 ani la echipa, mi-am spart capu rupt mana si piciorul am facut pana acum 2operati din pacate sad ca sa fi sigur ar trebui sa te duci la doctor cel mai indicat bftwinking