| Eteda a întrebat:

Am problema cu celulita, am 21 de ani, am inceput sa fac masaj zilnic cu ventuze... vreau sa incep sa fac si miscare, mi-as cumpara o bicicleta fitness... cineva cu pareri? Daca a trecut prin asta si ce a ajutat, dau funda :*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Renuntă la mincarea tip fastfood, renuta la cafea la cola la prajeli, toate astea fac celulită ca sunt depuneri de grasime, degeaba faci masaje daca bagi in tine de la mec sau kfc, bani aruncati la masaj ca nu va avea efect, faci masaj dar trebuie regim draconic ca sa scapi, de ce crezi ca nu scapă femeile de celulită? Deoarece nu vor sa se sacrifice nu vor sa tina dietă.

| Eteda explică (pentru CristiDinBucuresti):

Hei! Multumesc ca ti-ai facut timp sa raspunzi la asta. Nu mananc kfc, nu mananc mc, nu am baut in viata mea cafea, beau doar apa. Nu mananc prajeli. Din pacate mancarea din ziua de azi nu este sanatoasa si este plina de toate cele. Fac sala de un an si tot nu am scapat de ea. Crede-ma, sunt lucruri pe care nu le putem controla oricat am vrea, trebuie sa le acceptam.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Eteda):

Bună, pai tu trebuie atunci sa te accepti asa cum esti, poate ai putea scapa de celulita prin remodelare corporala liposuctie dar costă niste sute de euro îi ai?

| zilog a răspuns:

Apucate sa mergi 20 km pe jos lasate de carne de tot nu mai manca paine!
baga salata sa iti umpli stomacul mutant de elefant!
CE OFERI TU SOCIETĂTII IN CARE TRĂIEȘTI LA SCHIMB PE MÂNCAREA PE CARE O MĂNÂNCI? Fabrici tu o sapă un tractor ceva? ce oferi plastice Banknote!?
De ce ar fi dator țăranul sa iti dea la schimb pe plasticele tale mancarea facuta de el!
Tu nu iti dai seama ca taranii sunt asupriti si constransi sa primesca plastice pentru ca vine statul militia armata peste ei si le ia tot ca sa platesca plastice,.
altfel ei nu ti-ar fi dat nimic de mancare pentru ca tu nu ai produs un surub
nu ai scos un carbune din mina

| Eteda explică (pentru zilog):

Dar tu ce faci?

| zilog a răspuns (pentru Eteda):

Eu am avut un job până acum de curând. Unde necesita să merg pe străzi de MUNTE adică trebuia să urc să cobor și apoi iar să urc pe o distanță de 2-3 Km
două dealuri atât de inclinate in cât bicicliștii la urcare se dădeau jos de pe biciclete. Atât de înclinate în cât incepeau plămânii să huruie să tusească șî să behăie de la atăta efort și încet și repede tot obositor era atât de coborât cât și de urcat. Si făceam acestă distanță de la ora 12:00 până la ora 12:40 mergând fantastic de repede rupându-mă punândmu-mi-se cârcei, plângând de durere la picioare. si mergeam așa cu cârcelul pus, apoi mi-se impiatrea pulpa și la piciorul celălalt șî ambele pulpe deveneau tari ca piatra și imi venea să fac treaba mică pe mine de durere și mergeam apoi diar din solduri intindeam picioarele ca și când ar fi niște bețe mă dureau de nu mai aveam aer. mă opream tușeam îmi venea să plâng la propriu dar pierdeam timpul așa că stăteam doar 60 secunde pe cere le număram la mijlocul drumului și in rest trăgeam de mine.
Apoi în câteva zile am luat câteva pastile chetonal și am putut să merg și nu mai mi-a fost atât de rău și mi-sau format muș©hii de la picioare pentru că eu fusesem un porc leneș vierme în untură trântor toată viața nu am făcut niciodata mișcare fără să fiu plătit chiar in românia cu cel puțin 50euro/ora mea de mișcare. Dar pentru că eu eram programator sau pneumatist sau electromecanic sau hidraulist mi-se punea la dispozitie taxi masini care să mă care până la pacient. Mișcarea pe care o mai făcusem eru era să fi cărat geantă de scule de la ușa halei până la utilaj si are 30 Kg geanta mea de scule. Sau câte o dată la câteva luni căram geanta de scule până la etajul 10 pe scări că nu mergea liftul.

Dar aici la ultimul job trebuia să car geanta de scule tot de 30 Kg toată ziua după mine și inafară de asta mai căram si motoare, mai căram si bucăți de teava, mai căram si melci pentru extrudere, mai căram elicii mari si grele, cărăm sisteme bielă manivelă poate si de 70Kg bucata, am cărat și mașini de vidat care câtăreau 80 Kg, căram contactori grei de 40 Kg asa toată ziua, pentru că la 800 Amperi / fază un contactor cântărește cel mai greu 60Kg si cel mai normal 40 Kg, căram motoare, scoteam din motoare rotorul sau statorul să le duc la bobinat, stăteam in tot felul de pozitii incomode pe moldere adică niste utilaje de milioane de euro mari cât un bloc de 4 etaje care fabrică plastice de toate felurile gen balustrade sau barele acelea din care se fac termopanele sau tevi din plastic groase in carne si de 20 cm pentru cabluri de inalta tensiune, mai căram câte un transformator sau îl țineam pe pozitie care avea intre 20 si 70 Kg, mai căram câte o pompă cu motor hidraulic care comanda o turbina cu actionare hidraulică si care turbină actiona la rândul ei ulei comprimat si le demontam pe cele uzate si le montam pe astea functionale, Căram cablu de curent 380v care cântărea in 20 Metri de cablu chiar si 100 kg
Că meseria sta nu inseamnă doar că leg cablurile la capetele lor ci că trebuie să le si car sa le si pozez prind pe pozitie trebuie să le prind si papucii la capetele lor care necesita foarte mulți mușchi si efort fizic pentru că se face cu o presă hidraulică la care chiar trebuie să ai mușchi dacă un singur fir din acel cablu are măcar 60mm cubi, demontam si montam panouri chiar si câte 600 de contactori intr-un singur panou si îi regândeam si le reconfiguram firele plus zeci de temporizatoare plus zeci de relee de timp care trebuiau gândite pentru ca mai demult nu se foloseau computere ci in general computerele calculatoarele erau formate din sute de relee de timp si sute de contactori care sa faca o anumita logica electrica,
Dar asta nu era chiar asa de complicat, ci cel mai complicat lucru care imi rupea mintea era faptul că aveam panouri cu logica pneumatica si logica chidraulică
imaginează-ti un calculator computer care trebuie să faca multe multe operațiuni
fara nici un pic de electronică nicăieri ci tot calculatorul să fie bazat doar pe mecanică făcut din piese mecanice si piesele astea mecanice să ia decizii in toate cazurile, si că a uitat omul usa deschisa si că vreau ca plasticul topit să vină cu o anumită temperatură presiune sau viteză si că vreau să imi comande diverse ambreaje sau roți dintăte conice pe care le gaga sau le scoate mai mult sau mai puțin cu acuatoare actionate hidraulic sau pneumatic ca să facă pe ambreajul sau să schimbe factorul de multiplicare al transportului energiei mecanice de la o pompa la o turibină acționată hidraulic la o acționare mecanică. sau să ia anumite scule de exemplu a terminat cu o freză să mergă să ia un burghiu și să mergă pe 5 axe cu acele burghie să vină să sculpteze un anumit model dar totul fără computere cu curent electric. astea lucruri grele si complicate. Si in general mers mers si iar mers pentru ca intr-o fabrica cu foarte multe utilaje tot timpul nu merge ba unul ba altul si ele sunt la distate intre ele dacă toată hala de care aveam eu grija pe tura mea avea 200 metri lungime cu aproximatie inalta cât un bloc cu 4 etaje si latime de 200 metri
Si oamenii ma strigau că nu le merge, dar ei erau si snobi că de multe ori nu era nimic defect ci uitau sa facă o operațiune sau greșisera ceva din procedura muncii lor să faca, sau alte dăti erau doar banalităti de făcut dar ca să fac banalitatea aia am cărat geanta de scule 50 metri repede repede si am schimbat un intrerupător, sau alta data tăiam la nituri cu bormasina de imi venea acru ca să ajung să schimb o LAMPĂ da am spus bine LAMPĂ si in ziua de azi in industrie se folosesc lămpi nu tranzistori pentru că o lampă costa 3000 euro tranzistorii ar trebui să coste 30000 euro ca sa faca tot ceea ce face TRIODA BBC respectivă, se folosesc pet a genera câmpuri de radiofrecvență care sunt aplicate pe niste capete ce topesc asa zis cu ultrasunete plasticul ca să il lipeasca, sau de mute ori vin bile de metal cilindrice care intră in anumite aparate care topesc chrom nichel aur argint vanadium cu unde de radio frecventa pe frecneta de 2MHz cu o serpentină prin care trece apa o spirala si in interiorul ei se pune un vas mare de ceramică in car se pune chiar si 1 Kg de metal care trebuie sa fie topit pentru a fi turnat in forme.
Apoi mai aveam grija de niste cnc-uri sau mai avem grija de niste mese mari care se indoaie aa anumita pozitie adica masini Abkant sau prese hidraulice, aveam mai multe prese si stante tot asa cu calculatoare de pe la anul 1950 făcute tot cdin logică tăblițe care se incălzeau si se indoiau comandate de rezisente in loc de relee de timp
sau chestii interesatne pe care le-am găsit eu acolo
relee de timp bazate pe un fluture care cobora in intr-o camera cu ulei
sau relee de timp bazate pe un fluture care se invârtea intr-un praf ca și de ceramică si în funcție de cât de plin era cilindrul respectiv in care se învârtea melcul respectiv dura un timp mai mare sau mai mic.
Am găsit tot felul de lucruri interesante termometre cu 100 mililitri de mercur in ele de sticla care masurau pana la 1200 grade celsius si aveau contacți introdusi in acel termometru pe care ii atingea mercurul care urca dadea scurt intre niste electrozi si asa stia utilajul la ce temperatura a ajuns
sau voi credeti ca oamenii de acu 100 de ani nu aveau cum ACCELOROMETRE CARE SĂ LE SPUNA CU PRECIZIE GRADUL DE INCLINARE al unui obiect
existau acceerometre niste bile de sticla cu multi electrozi de jur imprejur in ele si inauntru aveau mercur si cand piesa monitorizta se inclina atunci atingea electrozii aferenti si asa afla utilajul respectiv.
SAU EXISTAU SI CONTACTORI CU MERCUR foarte periculosi care mai explodeaza si in ziua de azi si fac in aer vapori de mercur asa ca pe aia ii mai schimbam ca sa nu mai explodeze. pentru ca eu cred ca aveau macar 50 ani de expluatare.
Asa este in occident exista tehnologii vechi prese mari de 10x10 metri hidraulice care apsa cu 500 de tone care sunt lasate in pace care nu sunt modernizate
dar exista si tehnologii noi brate robotice roboti noi nouti care o sa ia locul tutururor oamenilor de pe planeta. asa ca traitiva viata acum bine frumos distrativa ca maine nu veti mai avea nici un ban pentru ca nu o sa mai vi-se ofere nicaieri pe planeta nici o posibilitate sa faceti nimic cu mana voastra pentru ca va face mai bine mai frumos si mai repede si mai productiv robotii.
Apoi dupa 12 ore de stat in picioare pe la munca veneam acasa si de unde ma lasa autobuzul trebuia sa merg spre casa
autobuzul ma lasa la ora 11 seara si mergeam până la ora 12 noaptea pentru ca nu mai era graba, dar invatat sa ma grabesc toata ziua pentru ca in strainatate exista biciutori angajati care nu iti dau voie sa stai jos chiar daca ar fi mai comod
care nu te lasa sa stai degeaba care nu te lasa sa vorbesti balarii cu colegii
care nu te lasa sa freci menta ca in Romania
ci sunt oameni in fabrici special angajati ca sa stea cu gura pe tine sa te streseze sa te vadă ca dai tot timpul din mâini repede si cu talent ceva si ei sunt atat de dobitoci in cât nu vor să înteleaga ca in meseria asta mai ales unde implica si ceva programare necesita munca și de documentare sau unde trebuie sa realizezi un prototip electric electronic cu actionari hidraulice si pneumatice combinat nu prea ai cum sa il realizezi ca si cand ai avea schema ci pe ei ii intereseaza sa te vada ca dai din mâini chiar si atunci când creezi arta când proiectezi lucruri când gândesti când realizezi ceva la comanda care nu a mai fost niciodata fabricat pe planeta pentru ca altfel ar fi mers sa il cumpere. când realizezi un prototip când realizezi ceva unicat chiar si un panou de automatizare complicat unicat care trebuie sa comande un monstru de utilaj, acel indian vine si sta laurechea ta si iti spune din 10 in 12 minute ca tu ai fost angjat acolo sa te misti mai repede
ca el este nemultumit de tine ca te-a vazut la masa ca ai mâncat prea mult si la el in india africa oamenii nu mănâncă așa de mult pe cât ai mâncat tu la o masa
ci la ei in india africa oamenii mănâncă cât am mâncat eu la masa de prânz ei mănâncă intr-o săptămână și indiferent cât de repede mă miscam aveam acest om angajat special care nu facea nimic alt ceva asta era meseria lui sa stea cu gura pe mine
nici macar nu imi cara geanta de scule si se zice ca el era superiorul meu
dar el era pus acolo să fie turnător si biciuitor să te distrugă cu capul ca să muncesti mai repede.
De multe ori s-a dus și ma turnat la superiori că am socializat vorbit cu colegii de muncă si au venit sefii lui să mă certe că asa ceva este inadmisibil că ei mă plătesc pe mine ca să muncesc nu ca sa stau degeaba
SI IN TOATĂ FABRICA NICI MĂCAR NOAPTEA NU AVEAM VOIE SĂ MĂ OPRESC UNDEVA SĂ STAU DEGEABA
NU AVEAM VOIE SA STAU JOS PE NIMIC ciar daca trebuia sa lucrez intr-un panou 10 ore, trebuia sa ma chinui sa stau pe vine sau in picioare și câte o data când nu se mai uita că ii pica ochii in gură de somn si eu stiam asta ca pe la ora 4 dimineața moare de domn mai puneam si eu geanta mea de scule sub fund si luram stând pe geanta de scule. in rest nu aveam voie să mă asez pe nimic
plus că veneau cei de la securitate sa mă controleze daca vedeau pe camere că frec menta mai mult de 10 minute stând pe loc intr-un loc le dadea alarma softul si gata veneau cu detectorul de metale la mine doar ca să imi strice starea de spirit sa mă pună să intorc buzunarele sa le arat ce am in pantofi si sa suflec pantalonii să vadă dacă nu cumva am băgat ceva pe cracul pantalonilor. asa ca devenisem expert de a freca menta mergeam la un panou electric mai confrotabil si stateam in picioare in fata lui si demontam 40 de contactori si ii montam la loc dar stând in picioare eventual sprijinindumă cu mâinile când nu mai puteam in acel panou cu coatele si mă odihneam in felul acesta făcându-mă că măsor cu aparatul de măsură sau așțeptând să imi apara alba cu colacii pe ecranul de la osciloscop când nu aveam ce să caut cu osciloscopul la electronică analogică dar oamenii nu întelegeau și mai învârteam de un potențiometru mai ma uitam la osciloscop dar totul in panoul pe care il foloseam de fapt ca sa imi sprijin jumătate din greutatea corpului prin brate, cred că dacă mai lucram o luna acolo deveneam atât de espert la stat in picioare in cât aș fi putut să dorm in picioare!
Mai enervant era că nu aveam voie cu mp3 player nu aveam voie cu căști nu aveam voie cu telefon mobil in fabrică să îmi fi băgat si eu telefonul intr-un panou să il mai butonez, eram cautat bine de tot atat la intrare si la iesire
si daca m-ar fi prins cu telefonul nu mai mi-ar fi dat banii pe o luna ar fi distrus telefonul și m-ar fi dat afară dar mi-ar fi cumpărat ei alt telefon identic. pentru ca ei nu doreau sa fie filmati fotografiate tehnologiile lor de doi bani care cred ca se gaseste totul pe internet daca se apuca cineva sa faca o munca de cercetare.

Acum imi dau seama ca m-am ambatut mult de la subiect asa imi fabrica procesorul meu calupuri mari de informatie le trimite catre degete si degetele scriu bin-ul primit ca si când ar fi o imprimanta matriciala.

ce sa iti zic acum am gasit un bazin olimpic ma costa 24 euro / zi indiferent cât stau să inot chiar dacă stau 1 zi intreaga chiar daca intru si ies tot 24 euro dau pe zi in ziua in care ma duc la inot
si am fost de 4 ori si am reusit să inot prima data 1 dus si un intors de bazin si gata imi dădeam duhul de oboseala
a doua zi putin mai mult
ieri am băgat 1 dus un intors si inca un dus de bazin.
incerc si eu să avansez putin câte puțin, imi place că are niste delimitatoare de culoare care plutesc puse pe o sufa in cazul in care as simti ca imi crapa inima m-as apuca de alea. si merg până la bazinul de inot 7 Km pe jos dus 7 Km pe jos intors tot asa peste dealuri si văi că asa este topologia terenului aici unde locuiesc eu indiferent unde vreau sa merg sunt dealuri si văi si iar dealuri.
Iar autobuzul sau taxi-ul costă de rupe
pentru 2 Km taxi-ul costa 6 euro asta un taxi cel mai iefein cu putinta nu uber ci taxi ieftin.
Aici autobuzul costa aproximativ 8 euro pentru 8 km si nici nu stiu ce autobuze sa iau pentru ca toate autobuzele nu e ca in Romania sa mearga prin toate cartierele
ci aici vin rar autobuzele si chiar daca vin merg de la un capat pana la altul al unui bulevard si cam gata gen de la obor o ia pe la muncii si ajunge la casa poporului
sai cam toate autobuzele duc in centru si nu prea se intersecteaza pe traseu autobuzele sa zici ca schimbi autobuzul pe drum si ca iei altul in directia in care tii trebuie merg oare cum ca feliile de la pepene de la periferii oare cum ca RAZELE soareluli direct spre centru si inapoi pe linie dreapta spre marginile orasului asa ca nu sunt de folos autobuzele, si cu pandemia nebunia am mers eu 15 Km pe jos pe o linie de autobuz pe jos pe unde ar fi trebuit sa meraga autbuzul
si se vedea tot orasul si mergeam si mergeam si mergeam
pentru ca am fost la un interviu si nu m-au angajt si de ciudă că dădusem deja la taxi 30 euro ca șa mă ducă acolo
am luat-o pe jos
si de si in statiile de autobuz sunt puse televizoare pe care scrie ca autobuzul vine in 5 atul in 3 si altul in 7 minute si urmatoarele peste 11 si 23 minute
am astptat si o ora si nu a trecut nici un autobuz,
apoi am mers si am tot mers prin oras si pe alte linii de autobuz si scria ca vine autobuzul in 3 7 sau in 0, 5 minute si nu vedea nici un autobuz
asa este noaptea astia uita sa stinga panourile de prin statiile de autobuz
Ce să iți mai spun am găsit un vecin care spune că mege la cursuri de călărie si nu costa mult ci 50 euro 2 ore asa ca o sa merg si eu cu el.

cam asta este ideea ca mie nu imi place sa fac miscare
dar am descoperit ca pot sa merg prin oras pe jos
si mai pot sa inot

acum caut si alte tipuri de miscare care sa imi faca placere sa o fac
de exemplu sa calaresc vreo moldoveanca
poate ca asta topeste untura

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Probabil ai nevoie sa slabesti si sa faci sport. Nu are sens sa iti iei o bicicleta fitness, macar ia-ti una normala daca e sau de ce nu, un abonament la sala de fitness. Dar poti face miscare si acasa, genuflexiunile e viața!

| Eteda explică (pentru anonim_4396):

De slabit nu stiu cat as mai putea slabi pentru ca am 1, 73 si 60 de kg, n am fost niciodata grasa, la sala acum pe timpul asta clar nu pot sa ma duc pentru ca este f periculos cu virusul.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Eteda):

Ahhh pai trebuia sa zici asa de la inceput! Clar nu trebuie sa mai slabesti, ai o greutate foarte buna. Eu merg la sala si nu am luat virusul ucigaș, dar iti inteleg ingrijoararea. Trebuie totusi sa intelegi ca celulita e ceva normal, mai ales la mai toate femeile. Nu trebuie sa iti fie rusine, sanatatea pe primul loc, apoi aspectul big grin

| zilog a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt prea mulți oameni care mănâncă fără să producă beneficiu pentru societate la schimb! Lebensraum

| Dana2103 a răspuns:

Este de la retentia de apa. Incearca niste diuretice naturale

| MckormicEmma a răspuns:

Bună.
Am avut și eu problema cu celulita, am slăbit mult și aveam foarte multă celulită.
Nu am scăpat în totalitate de ea, nici nu prea e posibil. Dar nu se vede atât de mult.

Ceea ce am făcut :
1. Am schimbat alimentația, și modul în care mâncam ( exclude grăsimi, dulce mai puțin, etc).
2. Masaj cu ulei Bi-Oil, de 3 4 ori pe săptămână.
3. Sport, orice tip de sport(cel mai eficient este alergarea).
Masajul chiar e foarte important, poți face masaj și când faci duș.
Și ai nevoie de multă răbdare și dorința.
Mi-a luat ceva timp să văd primele rezultate (2 3 luni).
Sper că te-am ajutat cu ceva! happy