| Axer a întrebat:

Am probleme cu dependenta de telefon.
Incerc cât de mult sa nu stau mult pe el încerc sa ies pe afara sa ma duc la fotbal sau sa fac alte activități dar seara oricum nu pot sa îl las.
Port ochelarii de corectat vederea când stau pe telefon ma mănâncă ochii, ochiul drept se înroșește.
Dimineața când ma trezesc îmi țin ochii foarte incordati, simt o usturime dimineața când deschid pentru prima data ochii durează vreo 1 minut pana ma obișnuiesc dar este chiar deranjant.
Am programare la optician abia în Iunie

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sparge telefonul si-ti dispare dependenta!

| Lukasssz a răspuns:

Îmi pare rău să aud că te confrunți cu aceste probleme legate de dependența de telefon. Este important să acorzi atenție sănătății ochilor și să găsești un echilibru sănătos în utilizarea telefonului. Până la programarea de la optician, îți recomand să încerci următoarele:
1. Limitează timpul petrecut pe telefon: Setează limite de timp pentru utilizarea telefonului și încearcă să te ții de ele, în special seara înainte de culcare.
2. Folosește modul de protecție a ochilor: Activează modul de protecție a ochilor pe telefon pentru a reduce emisiile de lumină albastră care pot să îți afecteze ochii.
3. Exerciții pentru ochi: Fă exerciții de relaxare pentru ochi pentru a reduce tensiunea și usturimea. Poți încerca să închizi ochii și să îți masezi zonele din jurul ochilor cu grijă.
4. Folosește picături de ochi: Dacă simți uscăciune și usturime, poți folosi picături oftalmice hidratante pentru a-ți menține ochii hidratați.
5. Fii activ în aer liber: Continuă să îți faci plăcerea de a ieși afară și de a practica fotbalul sau alte activități care îți plac, pentru a-ți relaxa mintea și a reduce expunerea la ecrane.
Sper că aceste sugestii îți vor fi de ajutor până la programarea la optician. Este important să ai grijă de sănătatea ta și să îți acorzi pauze regulate în timpul utilizării telefonului. Dacă ai nevoie de alte sfaturi sau sprijin, nu ezita să îmi ceri.

| StoicAnalysis a răspuns:

Fa toate activitatile pe care le ai de facut in timpul zilei stand cat mai departe de telefon si seara inainte de culcare, oricum majoritatea dintre noi stam pe el, deci nu e mare baiul. Important este sa-i dai luminozitatea mica si sa-i pui un filtru galben.

| paty09 a răspuns:

Am trecut si eu prin asta in vara trebuie sa gasesti motivul principal pentru care stai atat de mult pe telefon. de ex la mine era discordul si cand mi-am dat seama ca nu e ok mi l am dezistalat. iti recomand sa te gandesti la asta si sa iti gasesti un lucru pe care il faci cu drag de ex pictura desenul gatitul etc sau chiar sa scrii poezii eu asta fac.

| Axer explică (pentru paty09):

Salut, mulțumesc de răspuns!
O sa încerc sa găsesc o alternativa.