| Li200La a întrebat:

Am probleme cu energia, toata ziua nu am pic de energie orice as face. Cand ma trezesc ma simt chiar mai obosita si am citit undeva ca daca fac exercitii va ajuta, dar nu a mers. Am facut niste exercitii de pe lumowell si la fel ca si la faza cu somnul ma simt chiar mai extenuata. Am incercat si sa beau cafea sau energizant si nu s-a intamplat nimic. Ce credeti ca ar trebui sa mai fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Program ordonat de somn, alimentatie predominant vegetale, dusuri scotiene, evitarea stressului.
Succes!

| Li200La explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Am citit undeva ca ajuta sa beau apa din 2 in 2 ore, e adevarat?

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Li200La):

De fiecare data cand iti este sete! preferabil in cantitati mici si minim 2-4 litri zilnic. lasa prostia cu apa plata. mersul la bazinul de inot te ajuta foarte mult

| Li200La explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Pai daca beau 2-4 litri zilnic nu fac retentie de apa?

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Li200La):

Pai daca este ca in vara aceasta si temperaturi de 40 grade, cum recuperezi ce ai eliminat, transpirand? pentru asta am amintit apa plata si de cat de sete iti este

13 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Îți spun din experiența ca stimulantele, indiferent de care, nu te vor ajuta. Ceea ce ți se intampla tie, I se intampla și este posibil oricui nu doarme câte 8 ore pe noapte. De ce? Omul sta prea mult în alerta sau stadiul de veghe mai bine zis, încât, dacă nu doarme suficient după, își pierde echilibrul psihic, ajungând sa devină extenuat aparent fără motiv. De fapt, cauza e clara. Nu doarme corespunzător. Asta mai poate însemna să dormi un somn oarecum complet dar cu întreruperi, ceea ce va duce de la sine și la tulburări de dispoziție pe timpul zilei sau nu adoarme la ora potrivita. Somnul e ca o pastila. Trebuie respectat ca sa si faca efectul pe masura. Ma culc la ora d mă trezesc la ora m. Iarăși, somnul prea mult sau pe timpul zilei (când luminozitatea este crescuta și omul e poluat fonic) te face sa fi mult mai mult decât iritabil sau irascibil, te face impotent când ai nevoie sa te autoingrijesti sau când încerci sa ti menți calmul și de aici apar toate reacțiile animalice ale oamenilor stresati care încearcă sa facă putina liniște pentru a se reculege fizic și psihic dar și emoțional. Lipsa sau nerespectarea somnului poate accentua bolile psihice și cata vreme nu rezolvi problema, cu greu te vei vindeca. Nu uita! Somnul trebuie respectat ca pe un om și trebuie menținut echilibrul dintre relaxare și efort.

| Li200La explică (pentru Donsavas):

Imi este foarte greu sa ma culc la o anumita ora mai ales ca niciodata nu am avut un astfel de program. Plus ca am avut o perioada in care dormeam o data la 2 zile. De fel, ori ma culc pe la 10-12 noaptea si ma trezesc la 9-11 dimineata ori ma culc pe la 5-7 dimineata si ma trezesc pe la 12-13 ziua.

| tril a răspuns:

De cand ai starea asta?
Daca e doar in aceasta vara, e caldura, programul dezordonat, deshidratarea, etc.
Daca e de mai mult timp, fa o vizita la medic. Nu e normal sa fii mai obosita dimineata, decat seara.

| CostaMate a răspuns:

Sa faci miscare in fiecare zi, mergi la sala, alearga, cauta pe Youtube, sunt o multime de ghiduri si de exercitii chiar si pentru acasa

| 1WizKhalifa a răspuns:

Inafara de miscare, dar nu cateva exercitii, cardio dau ceva, incearca sa iei vitamine, magneziu, fier o sa te ajute mult.

| Li200La explică (pentru 1WizKhalifa):

M-am gandit la asta, dar faza e ca vitaminele te ingrasa o gramada, iti zic de pe propia piele. Anul ttrecut am luat vitamina C si intr-o luna am pus pe mine 5kg.

| 1WizKhalifa a răspuns (pentru Li200La):

Magneziu si Zincu nu te ingrasa, cum a spus si Milkey, un doctor iti recomada cel mai bine ce ai tu nevoie exact.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Li200La):

75-80 te-ar fi ajutat sa transpiri si sa slabesti.winking laughing

| Milkey a răspuns:

Eu iti recomand sa mergi la doctor, el stie cel mai bine! happy