| brokxy a întrebat:

Am puroi la gingie, ce se va intampla daca nu tratez infectia? Si nu merg la doctor

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| alecsawng01 a răspuns:

De obicei daca o infectie nu este tratata, ii riscu sa reapara si sa fie tot mai grav, cu puroiul este destul de serioasa treaba, adica el trebuie sa dispara in vreun fel de acolo, pentru ca daca va ramane, el mananca/erodeaza dintele si tesuturile in timp, daca spargi tu punga de puroi, este riscul sa faci o infectie si mai mare daca nu ai o igiena bucala corespunzatoare si nu e curat locul sau nu ai scos tot puroiul etc. Probabil ca nu se va intampla nimic mai grav decat sa te doara foarte tare momentan, la dentist iti va da antibiotic, ca sa se retraga singur. Ti-as recomanda sa mergi.

11 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Creste falca si va durea cand mergi la dentist

| darrio2007 a răspuns:

Infectie in sange.

| Simpatic a răspuns:

Daca este puroi este nevoie de un antibiotic, dar nu lua antibiotic dupa ureche ci mergi sa te consulte un medic, din cate stiu mai toate cabinetele stomatologice consultul este/poate fi gratuit, o sa iti dea sa faci o radiografie (probabil) si in baza acelei radiografii si un tratament medicamentos, abia dupa 5-7 zile de antibiotic se va putea umbla la acea masea sau ce problema este.

| anonimg a răspuns:

Pai trebuie sa mergi. La stomatolog.
Altfel puroiul se intinde si va face mai mult rau. Dar puroiul nu dispare singur.
Daca tot amani sa te duci, la urma tratamentul va fi si mai complicat.

| Ineys a răspuns:

Asteapta si-ai sa vezi.

| WhiteLife a răspuns:

Daca nu tratezi puroiul (adică infecția), poate ajunge în sânge (adică să faci septicemie). Nu degeaba se recomanda sa mergi la medic daca ai o problema. Daca nu te doare nu înseamnă neapărat că nu e grav. Nu amâna până în stadiul in care nu vei mai putea de durere, sau va trebui să ți se scoate nervul sau alte operații de genul.

| wildthing a răspuns:

Nu mai sta. Du-te la dentist!

| Digikey a răspuns:

O sa ramai fara os in mandibula in cativa ani.
Am avut si eu infectie la un dinte, am fost la stomatolog mi-a dat antibiotic si nu s-a intamplat nimic.
Apoi am fost la altul si mi-a dat sa iau alt antibiotic si s-a vindecat in doua saptamani.

| CleanHeart a răspuns:

Sa nu mergi la doctor sad
Eu zic sa o tratezi, de simtit oricum nu simti nimic asta ti-o garantez eu ca am mers la dentist ani de zile si uite asa scapi de problema, nu sta asa happy

| BuBBlesykeSs a răspuns:

O sa faci septicemie si mori

| răspundtot a răspuns:

Ce se întâmplă? Mori în cele mai groaznice chinuri. Nici să mănânci nu poți