| Lupulalbastru a întrebat:

Am puroi la o masea si ma doare foarte tare de 2 zile! N-am bani sa merg la dentist momentan,doar pe saptamana viitoare.Mi-e teama ca infectia de la masea sa nu se raspandeasca,iar acum va intreb,ce pot sa fac in cazul in care am o urgenta de genul acesta,neavand bani pentru a plati un dentist, cum as putea sa-mi tratez urgenta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| stlucian a răspuns:

NU ASTEPTA! Nu stiu cati ani ai dar sa stii ca in legatura cu dintii/maselele ce e pierdut e bun pierdut.Am fost intr-o situatie cam asemanatoare si daca mai intarziam sa zic vreo 6 luni ma pastea placa si n-us chiar batran dar sm tot amanat si folosit calmante/leacuri babesti si ....am avut noroc.Un imprumut/amanet orice pentru dinti/masele! Din cauza lor apar probleme de stomac/inima+miros neplacut+gustul mancarii e altul+inconfort ca nu sti sand ta apuca! Poate la urganta dar trebuie sa scapi de infectie cu niste antibiotice puternice si apoi URGENT la stomatolog! Acum sunt (daca i-ti este frica)anestezice puternice ce nici dupa o ora nu te doare(in cazul unei lucrari de recuperare a maselei).
E drept ca dupa aceia e o durere dar mult mai mica decat suporti tu acum.
PS:Cu niste antibiotice si calmante in trei zile te poti prezenta la stomatolog(sper ca infectia sa nu fie prea mare) si sunt multi stomatologi care sunt dispusi (pentru a atrage clienti)se lucreze si pe cont.
Samatate multa.

thumbs up

4 răspunsuri:
| VladGH a răspuns:

Cauta, imprumuta, daca nu o sa cauti acum mai tirziu te va costa mai mult. Nu risca sa stai asa pina ce vor aparea banii. Te inteleg (doar cu asta te pot ajuta) dar sanatate este cea mai scumpa.

| PanaceuUniversal a răspuns:

Automat dentistul nu are ce sa ii faca atat timp cat ai infectie! Trebuie mai intai sa faci tratament timp de o saptamana cu antibiotic! Abia apoi poti merge sa vezi ce poate face dentistul!

| ѕмιℓєє a răspuns:

Mergi la farmacie şi cere un antibiotic, sau ia un Nurofen, dacă nu poţi rezista mergi la urgenţe.

| PetreGabriel a răspuns:

Ma sti cum se zice la tara. baga tata niste tuica de aia tare tine-o la masea 5-10 min sa vezi cum iti ia cu mana. funda?