| anonim_4396 a întrebat:

Am revenit laughing știu, ați spus că probabil e o dereglare hormonală sau pur și simplu întârzie. Au trecut 13 zile și nici urmă ca să apară menstruația, încerc să nu îmi fac griji, însă mă cam macină asta. Am menstruația neregulată de fel, ba după 28 de zile, ba după 29, chiar și după 35, acum au trecut destul de multe zile. Eu am menstruație de vreo 3-4 ani, încă nu s-a reglat. De vreo 2 ori am pățit să îmi lipsească o lună. Ar trebui să mă calmez? Nu există nici o problemă serioasă? E normal în adolescență? Vă mulțumesc dinainte! ????

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Pe lumea asta este normal si natural sa ai ciclul regulat sau neregulat.
Poti fii la fel de sanatoasa si fara sa ai dereglari hormonale si daca ai ciclul neregulat!
Va trebuii sa te obisnuiesti cu ideea ca ai un ciclu neregulat si sa poti la tine tampoane si pansamente, macar unul, ca in caz de urgenta, sa-l poti folosii.

| esa212015 a răspuns (pentru Violleta2022):

Deci zici că e normal și n-am de ce să îmi fac griji?

| Violleta2022 a răspuns (pentru esa212015):

Aproape jumatate din femei au ciclul neregulat! Dar pentru atata lucru, nu trebuie sa mergi la gineocolog!
Problemele apar cand ciclul lipseste pe mai multe luni sau este abundent, tine mai mult decta de obicei samd.
Singura problema de care va trebuii sa tii cont intotdeauna, dupa ce iti incepi viata sexuala, este sa folositi prezervativ ca sa va protejati intotdeauna, ca nu se poate stii niciodata cand esti la ovulatie, in perioada fertila sau nefertila.

6 răspunsuri:
| Clorox a răspuns:

Du-te la control, in viitor o sa-ti dauneze.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu cred ca ai o raceala. ar trebui sa mergi la ginecolog sa vezi, preventiv numai. Nu ti se intampla nimic rau, doar o sa iti spuna ce ai si vei scapa de griji. Sanatate!

| NicoleEazi a răspuns:

Eu zic sa mergi la un medic ginecolog, daca e groaza aia ca trebuie sa te consulte si sa iti arati anumite parti cuiva mergi la o femeie si nu te stresa, ei poate vad si 10 pe zi, e ceva normal.

| Aless667 a răspuns:

Unei colege de-ale mele i s-a întâmplat să-i întârzie menstruația 6 luni dar ea avea o problemă. În cazul tău nu este ceva grav atâta timp cât întârzie o lună si nu mai multe. Totuși, te sfătuiesc sa mergi la un consult fiindcă s-ar putea să fi răcit.