| DanielDaniel13 a întrebat:

Am rubeola. ce trebuie sa fac sa ii treaca mai repede. si ce nu trebuie sa fac.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| youaremyfavouritecolour a răspuns:

Grozav e epidemie de rubeola peste tot:da ceai putea sa faci in afara de o bea multe lichide, stai in casa timp de 7 zile, ai grija la alimentatie si nu manca prajit deoarece se inrosesc petele mai tare si alt ceva nu prea ai ce sa faci
BAFTA

| Aale10433 a răspuns:

Nu ai ce sa faci ca sa treaca mai repede. rubepla iti da o stare naspa de ``leguma`` hmmm... in schimb ce sa nu faci : sa nu te scarpini pentru ca or sa-ti ramana ureme :p si poti sa-ti cumperi niste crema care are mentol si daca o aplici mancarimea este mai putin intensa happy

| DanielDaniel13 explică (pentru Aale10433):

Da culmea, nu prea am starea aia naspa de leguma. adica as iesi afara as face multe dar laughing nu se poate

| Aale10433 a răspuns (pentru DanielDaniel13):

Pai nah... poate nu se manifesta la toata lumea laughing
tu esti ceva mai special laughing. eu inaca n-am facut dar prietena mea asa mi-a zis ca ai o stare aiurea de plictiseala big grin
ma rog. fa-te bine happy

| Dan1989P a răspuns:

Buna.Fiul meu a avut rubeola recent.In primul rand nu ai voie sa iesi din casa 7-10 zile, nu ai voie sa te scarpini deoarece o sa-ti ramana semne toata viata, si ar trebui sa ai o alimentatie mult mai usoara, si sa mananci alimente care contin vitamine, sa nu mananci mult zahar(sau mai bine deloc) si fara prajeli. Exista creme speciale la magazine, si daca le aplici mancarimea nu o sa mai fie asa de intensa. Daca ai febra poti lua pastile(dar sa iti rogi parinti sa intrebe la farmacie, deoarece nu toate au efect ). Ai incredere in mine si iti urez insanatosire grabnica.

| Robieski a răspuns:

E boala copilariei! Ttrateaz-o cu creme speciale si nu te scarpina ca sa nu ai semne parca aste-as!

| onlyme2851 a răspuns:

Si eu am avut rubeola saptamana trecuta. In principiu din momentul in acre ti-au aparut petele, nu trebuie sa iesi din casa intre 7-10 zile(dupa vreo 5-6 zile de cand ti-au disparut, poti iesi). Trebuie sa bei lichide, sa ai o alimentatie mai usoara decat de obicei: supe; carne de pui sau peste fiarta sau la gratar; fara prajeli; cat mai nesarat; fara prea mult zahar. Poti lua doar pastile care sa iti scada febra, daca faci(paracematolul e cel mai indicat). Baie poti face doar dupa ce ti-a disparut eruptia, dar dusul am inteles ca nu este interzis(exista doar riscul de a te manca pielea mai tare dupa dus) Totusi ar trebui sa te duci la un medic care sa iti spuna cam ce ai voie si ce nu, ceea ce ti-am spus eu sunt universal valabile, dar fiecare organism poate reactina diferit la virus.
Cateva site-uri utile:http://www.sfatulmedicului.ro/......german_652
http://dr.herdea.ro/medicale/62/rubeola_pojarel

| onlyme2851 a răspuns (pentru onlyme2851):

*care
*reactiona

| olivia23 a răspuns:

Trebuie sa stai incasa si daca vrei sa treaca mai repede date cu alcool mentolat sau cu o crema cu extract de menta...si nu te scarpina ca iti faci semne