| toto27019 a întrebat:

Am și eu 2 întrebari
1. Biscuitii Belvita cu cacao, îngrașă?
2. Ciocolata neagră 70%cacao e buna, îngrașă?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu exista nimic care ingrasa in sine. Gandeste-te, daca tu ai manca pachetul de biscuiti si nimic altceva, ar ingrasa? Si asta se aplica la tot. O portie de cartofi in sine, crezi ca ingrasa? Ba chiar slabeste daca e tot ce mananci. Intelegi? Ceea ce ingrasa e surplusul caloric, adica mananci mai multe calorii decat arzii, ceea ce e o acumulare a tot ce mananci in ziua respectiva, nu se poate "da vina" pe un aliment sau un altul. Evident ca unele au mai multe calorii si deci "ingrasa" mai mult, in sensul ca poti cu ele sa depasesti mai lesne caloriile. Dar cum am zis, nici mancarurile bogate caloric, in sine, nu ingrasa, caci ai nevoie de multe calorii sa intri in surplus, iar un singur aliment nu prea ajunge acolo(decat daca vorbim de un platou cu multe dar deja acolo nu mai e un singur aliment). In plus, se poate manipula cantitatea. Uleiul are foarte multe calorii pe suta de grame comparat cu ovazul de exemplu. Dar daca din ulei folosesti o lingura iar din ovaz un bol intreg, se schimba situatia. Cantitatea conteaza. Poti manca biscuiti si ciocolata cat vrei, atata timp cat nu iti depasesti caloriile.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu faci excese nu ingrasa mai mult ca alte produse alimentare similare sau ca multe altele.

| Adry05 a răspuns:

Fiecare aliment are un număr de calorii pe o anumită cantitate, tu ai nevoie să mănânci o anumită cantitate în funcție de vârstă, greutate, înălțime, scop, nivel de activitate. ajungi la număru ăla, te minții, ești sub, slăbești, peste, te îngrași.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca faci excese aproape orice îngrașă, cacao e buna și pentru concentrare