| mihaelaa18 a întrebat:

Am si eu o intrebare la voi:care sunt simptomele unei infectii la masea, adica cum iti dai seama ca ai infectie la masea?straight face

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| zeenath a răspuns:

Ca sa ai o infectie la masea trebuie sa ai o carie, si o carie destul de profunda pentru a exista calea de patrunde a bacteriilor! De cele mai multe ori la o masea vedem o carie cat un punctulet, dar in realitate sa fie o cavitate mare in profunzime! De la infectie se poate ajunge la abces, adica puroi ( care nu intotdeauna ajunge si la radacina ). Pe radiografie se vede puroiul du o saptamana de la debut! Trebuie sa mergi la stomatolog pentru un consult! De regula la un puroi de molar sau orice dinte, durerea este pulsatila, simti ca zvacneste dintele de durere! Te doare mai tare la cald si se amelioreaza la rece! Obrazul poate deveni tumefiat ( umflat ), putin rosu si cald cat si gingia din jurul dintelui. Fara un consult de specialitate si o anamneza corespunzatoare nu pot sa iti dau un diagnostic... Fugi la dentist, nu lasa sa se agraveze! Sanatate!

4 răspunsuri:
| GenetiX a răspuns:

Ai senzatia ca e mai mare, uneori se misca.

| john_1578 a răspuns:

Pai, la mine prima data apare durerea dupa care la radacina incepe sa mi se formeze o punga de puroi.

| muzicadepoveste a răspuns:

Iti scurge putin sange.

| BiancaByaBianca a răspuns:

Pai cred ca durerea...sau puroiul...happy