| cocolino_1525 a întrebat:

mi-a intrat un cui in picior in zona degetelor destul de tare, s-a umflat am mers la urgenta mi-a dat un antitetanos dar a doua zi am stat pe el si sau umflat destul de tare si nu mai stiu ce sa fac iau si antibiotice, ia-m pus comprese dar nu se desumfla deja de 24 de ore

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Te prezinţi la camera de gardă unde ai primit îngrijiri medicale pentru un nou control şi tratament medicamentos de specialitate.
Antibioticul nu se ia decât la indicaţia medicului curant.
Pa, pa.

| ghkjghk a răspuns:

Eu am fost operata la picior acum 6 zile la picior aproape la fel. am crezut ca imi intrase un cui in picior dar de fapt a fost un maragine mare iar varful mi-a ramas acolo[mare cam cat o unghie]. mi se umflase foarte tare si se facuse rosie. am fost la spital si era rosie pentru ca desupra era un cheag de sange la mijloc varful acela si jos infectie. se poate ca si tu sa ai aproape la fel.sa iti fi ramas ceva din cui[adica nu tia ramas varful de la cui dar daca, cuiul era ruginit se poate sa iti fi ramas acolo o pojghitamica] ar fi bine sa e duci la megucul de familie iar acesta sa iti de trimitere la spital. sper ca te-am ajutat. bafta! fundita?love struck