| octavian100 a întrebat:

Transpir de la 14 ani excesiv la nivelul axilelor, palmelor si picioarelor. Am inteles ca as avea hiperhidroza, inca nu am fost la medic.Credeti ca ceaiul de salvie ar ajuta la diminuarea transpiratiei?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| kteichd a răspuns:

Si eu am Hiperhidroza nu pot zice ca m-am obisnuit cu ea e foarte deranjant.
1.O combinatie ar fi salvie, coada-calului si cretisoara o cand pe zi.
2. Ceai din frunze de stejar si frunze de mesteacan dimineata si seara.
3. Ceaiul de salvie 1 cana dimineata pe stomacul gol timp de o luna.
Alege una din cele 3 de mai sus sa incerci si de asemenea ceaiul de menta este indicat pentru combaterea mirosului neplacut al transpiratie

In plus folosesc tricuri, sosete si lenjerie intima din bumbac 100%.
Si mai folosesc uneori pudra de talc in loc de deodorant.

Răspuns utilizator avertizat
| jmekerashu a răspuns:

Buna. Paragraful 3 - Tratamente - http://www.i-medic.ro/boli/hiperhidroza-sau-transpiratie-excesiva

Și niște trucuri cum să scapi de mirosul neplăcut al corpului - http://www.i-medic.ro/......l-corpului