| допинг a întrebat:

Am si eu o mica "mare" problema, sunt baiat si ma confrunt cu acnee de la varsta de 15-16 ani, acum am 19 ani si in tot acest parcurs de la 15-16 ani, am incercat diferite tratamente, am fost la multi doctori dermatologi, am incercat antibiotice, creme, diete, vitamine, pastile, viata sexuala activa, unele functionau cat de cat, altele nu prea. Nu am gasit nici o solutie care chiar sa ma ajute intr-adevar sa vad o diferenta sesizabila. La 15-16 ani cand a inceput acneea a fost destul de grava, acum pe parcus si incercand atatea chestii s-a mai retras si acum sunt mai ok, dar tot nu in totalitate. Problema e ca nu mi se fac cosuri micute, mi se fac sub piele dureroase, inflamate care nu se vindeca destul de mult timp, iar zona afectata este doar pe obraji, in rest nu am nimic. M-am gandit sa merg la un endocrinolog sa imi fac niste analize mai amanuntite. Nu stiu ce sa mai fac, am incercat foarte multe chestii, m-am documentat foarte mult, am un stil de viata destul de sanatos, am fost sportiv de performanta, nu mananc lactate, nu mananc junk food, nu beau sucuri, nu beau alcool, nu fumez. Daca aveti vreo solutie sau un sfat care m-ar putea ajuta, v-as fi recunoscator! Multumesc mult.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Continua sa mananci sanatos, fa sport/sala, spala-te pe fata de 2-3 ori pe zi, foloseste o crema hidratanta, incearca sa nu te mai barbieresti sau foloseste un aparat care taie la 2-3mm. Chestia cu sexul este un mit.

Eu am avut cosuri, si de cand mi-am lasat barba au incetat sa apara, probabil bacteriile care provoaca cosurile patrund mai usor atunci cand faci asta. Spala-te bine si pe maini atunci cand umbli la fata, daca esti foarte ingrijit si cosurile o sa dispara in timp.

| допинг explică (pentru Frank51):

Ma spal in fiecare zi pe fata... ma dau cu crema hidratanta dar am observat ca si atunci cand imi las barba la fel. tot mi se fac, chiar e foarte frustrant ca mananc foarte sanatos, beau apa 3-4 litrii pe zi, nu imi ating fata si tot mi se fac :/

| Frank51 a răspuns (pentru допинг):

Înseamnă că este acnee cronică, se poate vindeca cu antibiotic adecvat.

| допинг explică (pentru Frank51):

Am folosit multe antibiotice... functionau pe moment, dar dupa ce incheiam tratamentul, din nou incepeau sa mi se faca...