Am 18 ani și am o probleme cu acneea. Țin sa Menționez ca aceasta problema a început de la vârsta de 12 ani și vad ca nu se mai termina. Am încercat tot felul de creme precum skinoren dar rezultatele au fost unele care M-au întristat nefăcând mare lucru. Am încercat aproape toate remediile naturiste adică maștile acelea făcute din tot felul de chestii de prin casa și curte. Nimic nu funcționează. O perioada nu M am dat cu nimic ca sa vad ce se întâmpla cu tenul meu dacă îl las sa respire. Nimic,totul in zadar. Alimentația mea este una destul de sănătoasă. Dulciuri aproape nu mănânc deloc, doar gust și in am fost și vegetariană ca sa vad dacă este vreo schimbare, nimic. Tenul meu este unul mai roșiatic și porii destul de dilatați pe frunte și obraji. Mișcare fac zilnic. M-am cam saturat de munca fără rezultate. Țin sa Menționez ca nu am avut nici relații sexuale dacă are vreo legătura. Mulțumesc mult! Am uitat sa precizez ca acneea unde îmi apare cel mai frecvent este zona bărbiei și pe părți.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Bondarel99 a răspuns:

Ce spuma? Eu sincer sa iti spun am scapat de cosuri din momentul in care am inceput sa folosesc un gel de curatare special pentru ten gras. Sapunul nu e bun pentru ca usuca tare pielea si o face sa produca si mai mult sebum, dar nici doar apa nu e de ajuns. Tu trebuie sa lasi porii sa respire, sa nu ii blochezi cu creme grase de aceea daca folosesti un produssu dupa o luna nu vezi niciun rezultat atunci ar fi bine sa incerci altceva. Cand aveam vreo 16 ani aveam o acnee urata si tin minte ca am luat Zineryt, nu stiu daca se mai gaseste si ala chisr mi-a curatat fata, dar apoi au inceput sa imi apara iar cosuri si asta pentru ca nu stiam sa am grija de tenul meu. Regretul meu cel mare e ca nu m-am dus la un dermatolog atunci cand am inceput sa ma confrunt cu acneea, odara cu terminarea adolescentei dispare si acneea, dar din nefericire lasa urme urate pe piele de care nu mai poti scapa ( sau bine, prin operatie si cu o caruta de bani).

12 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Ca sa îți recomand ceva care ar ajuta, spune-mi mai întâi ce tip de ten ai (gras, mixt) și care este rutina ta de îngrijire a tenului, ce faci in fiecare zi.

Tenul meu este unul destul de gras. Iar rutina mea de îngrijire este următoare: ma spăl pe fata când ma trezesc doar cu apa sau o spuma după mai pe la prânz îmi fac o masca naturală iar seara îl curat bine ( o exfoliere dacă este cazul) și după aplic skinoren pe zonele cu probleme

Spuma de la Gerovital. Îmi recomanzi ceva mai bun? Sincer nu vreau sa ma mai dau cu skinoren deloc. Ma ustura fata rau și mănâncă. O sa încerc și zynerit!

Și cum ai spus și tu soluția cea mai buna este dermatologul dar din păcate părinții mei nu iau asta ca o problema și ei știu deja ca îmi cumpăr tot felul de creme pentru acnee și îmi spun ca am înnebunit făcând asta. nu mai zic de maștile naturale. Expresia lor este :" mai ai puțin și îți pui **** pe fata" iar banii necesari pentru dermatolog nu ii am din păcate

| Bondarel99 a răspuns (pentru ஐŞtíũíŧōäŗєääAЙDŞtíuíŧoarєaღ):

Nu am incercat dar daca scrie ca este pentru ten gras cred ca il curata bine. Uita-te la ingrediente si daca scrie ca contine si sapun iti recomand sa il arunci. Eu am folosit foarte mult timp un gel de curatare de la Vichy Normaderm (e intr-o sticluta verde cu pompita) si cum spuneam atunci aveam cosuri, deja nu mai stiam ce sa fac, dupa vreo 4-5 saptamani am vazut ca fata mea era curata, nu mai eram rosie, nu mai aveam fata asa uleioasa, porii erau mai mici si cosuri imi apar maxim 1-2 foarte rar (avand tenul gras nu vei scapa niciodata in totalitate dar 1 cos pe luna nici nu il mai observi laughing )
De vreun an folosesc un alt gel de curatare, ca am zis sa il incerc, este de la Avene si tot asa scrie ca este pentru ten gras, e destul de renumit, il gasesti pe net, nu pot pune link. Este la fel de bun ca cel de la Vichy. Am mai lust si de la alte firme dar astea 2 imi curata cel mai bine tenul si nici nu contin alcool. Merita sa incerci unul, sunt ceva mai scumpe, in jur de 50 lei, dar mie imi ajunge o sticla 6 luni.
Acum fiecare persoana e diferita si nu imi permit sa iti spun ce sa faci dar eu as sugera sa lasi o perioada pielea sa respire (sa zicem o luna) timp in care sa te speli dimineata si seara cu un gel de curatare (daca vrei sa il iei pe cel de la Vichy) si o data pe saptamana exfoliant, atat. Vezi daca sunt schimbari. Daca nu, incearca si Zineryt sau alte produse care mai sunt recomandate de oameni, poate gasesti un leac minune care ti se potriveste tie, pentru ca ce functioneaza la cineva nu e obligatoriu si la altii. Dar in ultima instanta daca nu vezi imbunatatiri, mergi la dermatolog, poate problema ta e una mai profunda si poate nu are legatura neaparat cu pielea, poate fi si hormonal.

| Bondarel99 a răspuns (pentru ஐŞtíũíŧōäŗєääAЙDŞtíuíŧoarєaღ):

Exact asa si mama, imi zicea sa astept ca o sa imi treaca. Dar ce te faci cand acneea aia care dureaza cativa ani lasa semne permanente pe fata? Si dermatologul te consulta, dar nu poate sa iti spuna pe loc ce e cu tine si cum se rezolva. Te trimite la analize, te pune sa incerci o mie de tratamente in speranta ca o sa mearga, deci daca te duci la un dermatolog asigura-te ca e unul bun, recomandat de alti adolescenti.

Mulțumesc foarte mult de răspunsurile tale foarte aprofundate! O sa îmi cumpăr cum ai spus și tu un gel de la vichy sau avene! Mulțumesc mult de tot! O seara liniștita îți doresc!

| Bondarel99 a răspuns (pentru ஐŞtíũíŧōäŗєääAЙDŞtíuíŧoarєaღ):

Eu ti-am spus ce a functionat la mine, sper ca avem acelasi tip de ten si ca o sa observi imbunatatiri. Stiu cat de deprimant este pentru o fata. Mult succes! O seara frumoasa si tie! :*

| Bondarel99 a răspuns (pentru ஐŞtíũíŧōäŗєääAЙDŞtíuíŧoarєaღ):

Ce spuma? Eu sincer sa iti spun am scapat de cosuri din momentul in care am inceput sa folosesc un gel de curatare special pentru ten gras. Sapunul nu e bun pentru ca usuca tare pielea si o face sa produca si mai mult sebum, dar nici doar apa nu e de ajuns. Tu trebuie sa lasi porii sa respire, sa nu ii blochezi cu creme grase de aceea daca folosesti un produssu dupa o luna nu vezi niciun rezultat atunci ar fi bine sa incerci altceva. Cand aveam vreo 16 ani aveam o acnee urata si tin minte ca am luat Zineryt, nu stiu daca se mai gaseste si ala chisr mi-a curatat fata, dar apoi au inceput sa imi apara iar cosuri si asta pentru ca nu stiam sa am grija de tenul meu. Regretul meu cel mare e ca nu m-am dus la un dermatolog atunci cand am inceput sa ma confrunt cu acneea, odara cu terminarea adolescentei dispare si acneea, dar din nefericire lasa urme urate pe piele de care nu mai poti scapa ( sau bine, prin operatie si cu o caruta de bani).

| 4StarLight a răspuns:

Încearcă o cremă de la Avene care este specială pentru acnee, o aplici și mai diminuează efectul ei, normal că nu dispare în 2 ore dar știu sigur că funcționează.
Într-adevăr, este destul de scumpă, cam vreo 80 de lei dar merită

| BackAgain a răspuns:

Cea mai buna varianta e dermatologul. Pe langa faptul ca tratamentul eficient depinde de tipul de piele, ar putea fi vorba de o infectie bacteriana in loc de acneea obisnuita. Exista bacterii foarte incapatanate care dau astfel de manifestari si nu raspund la prea multe tratamente. Daca esti pe tratament de lunga durata cu vreun medicament, e bine sa verifici prospectul intrucat ar putea fi un efect advers (mentioneaza-i dermatologului daca iei vreun tratament, fie ca e de lunga durata sau de cateva zile). Ar putea la fel de bine sa fie o cauza hormonala, exces de testosteron sau deficit de progesteron/estrogen. Din cate stiu, asta e o cauza destul de frecventa la fete/femei cu ovare polichistice.

Ce tine de tine, pe langa ce faci deja, ar mai fi cateva chestii care te-ar putea ajuta: schimba lenjeria de pat si prosoapele de fata la fiecare 3 zile, spala-te pe fata cu apa calduta, nu freca (fa un "splash") si tamponeaza pielea cand te stergi (astfel pielea moarta care se desprinde n-o sa blocheze porii), renunta la sucurile acidulate, evita sa pui mainile pe fata sau sa te scarpini si ar fi bine sa faci la fel si cu parul (adauga un plus de sebum si/sau mizerie de care nu ai nevoie). Stiu ca e tentant sa maschezi acneea, dar machiajul nu ajuta chiar deloc. Poate parea ciudat, dar nu te spala pe fata excesiv, deoarece usuca pielea si reactia automata a corpului e sa produca mai mult sebum de care nu ar fi nevoie in mod normal. Pielea ar trebui sa ramana hidratata si curata. Si daca tot e vara, evita soarele dupa 11-12 pana pe la 4-5 dupa-amiaza. Relatiile sexuale n-au legatura cu acneea.

| Louys a răspuns:

Nu asculta ce spune lumea, si nici nu te duce de capul tau, ca piele ta poate e diferita, si se inrautateste situatia.
Te duci frumos la dermatolog(cel mai bun daca se poate), si ii spui problema, nu ai tu facultate sa iei de capul tau, el iti da ce iti trebuie.