| MelculTurbat a întrebat:

Am si eu o problema, de ceva timp ma cam am o usturime intre fese(mai exact, la noada), daca stau normal nu le simt, daca incerc sa despart fesele ma ustura groaznic(ex: la dus). Dar dupa ce stau sub apa, si se umezesc, nu ma mai ustura. Si cateodata cand sunt constipat, am vazut urme de sange pe hartia igienica. Ce poate sa fie asta? Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Poate ai o iritaţie/dermatită în acel loc!
Sau, e posibil să te fi "opărit" din cauza căldurii/transpiraţiei...

Să INSIŞTI cu igiena locală/intimă, să faci duş de 1-2 ori pe zi, să schimbi des ( de 1-2 ori pe zi ) lenjeria intimă, etc.
Eventual, te poţi unge cu o Cremă pe bază de antibiotic ( gen Triamcinolon, Negamicină, Tetraciclină, etc. ) sau cu o Cremă de gălbenele...

Dacă situaţia nu se remediază, ar fi indicat să mergi la un control la medicul specialist dermatolog!

În privinţa urmelor de sânge ( pe hârtia igienică ) în cazul constipaţiei, poate fi vorba de o fisură anală sau de hemoroizi ( interni sau externi ) şi NU are legătură cu situaţia anterioară.

Toate cele bune.

4 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Cauze ar fi destule, dar cel mai indicat, ar fi sa te adresezi medicului de familie, nu te juca.
O zi frumoasa sa aihappy

| cristimihailov a răspuns:

Se cheama drum la doctor. Dar oricum ar fi, doctorul trebuie sa te vada relativ repede.

E probabil sa ai hemoroizi.

| Costache_Teodora_1989 a răspuns:

Din cauza constipatiei, probabil au aparut mici fisuri! Incearca cu Baneocin pentru calmare. Dar daca tot apar, mergi la medic. Incearca sa eviti constipatia. Bea lichide, mananca fibre, supe, ciorbe!

| MelculTurbat explică:

Cred ca este o iritatie ceva, ca nu ma jeneaza in mers sau cand stau in pat, nici cand merg la toaleta. Si doar cand ating acolo, asta atat timp cat e uscat, daca stau in apa la dus, numai am nici o problema.