| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema,sunt constipat cam tare. Nu pot sa fac deloc,azi m-am chinuit sa fac dar se defeca, si am vazut pe hartia igienica sange deschis la culoare. Sunt cam speriat

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| pietrean a răspuns:

Nu te forta sa iesi afara cu fecalele! Se pot sparge vasele de sange din jurul anusului.Si doare al dracului! Te poti si infecta. Poate chiar esti predispus sa faci hemoroizi.
Bea ceai de musetel,fara zahar,mananca cereale integrale,tot fara zahar,puse in lapte sau iaurt degresat,prune proaspeteprune uscate muiate o zi in apa, sau chiar compot de prune, tarate grau, supa de morcov pasat, pere, sucuri de fructe si legume, si cat mai multa APA.Toate te ajuta sa elimini fecalele mai usor.Trebuie sa te inveti sa mananci produse alimentare cu cat mai multe fibre:fructe,legume,cereale integrale.
Faptul ca ai gasit sange pe hartia igienica,ar fi bine sa folosesti un unguent cu hemorzom(il gasesti la farmacie). Inainte de ate da,spala-te foarte bine cu apa si sapun, foloseste o hartie igienica moale sau servetele umede(pentru a nu mai rani anusul). Evita alimentele care constipa:orez, carne grasa, mezeluri, etc.
Mai cauta detalii pe GOOGLE tastand cuvintele constipatie+alimente+laxative sau alimente+preventie+comstipatie

7 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Sangerarea aceasta poate fi data de hemoroizi, de o fisura anala sau de alte afectiuni de la nivelul anusului si rectului. Ar fi bine sa mergi la medic in viitorul apropiat pentru consult. http://www.i-medic.ro/boli/hemoroizi

| AdiyAdriann a răspuns (pentru doctoressa):

Am avut sangerare pentru ca m-am fortat foarte tare sa fac thinking

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
ceai de crusin/nusetel/dulcolax ori o clisma cat mai repede si o vizita la medic
O seara bunahappy

| Lizzu a răspuns:

Nu te chinui sa faci daca nu poti.
Risti sa se fisureze un pic rectul si se poate complica.

Bea ceai de crusin, o cana seara cand te culci.
A doua zi de dimineata ar trebui sa faci fara probleme. Daca nu se intampla, mai bei o cana in dimineata aceea si mai tarziu in zi vei face.

Eu asta stiu ca e cel mai eficient. E ceai la pliculete si-l gasesti la plafar.Are un gust mai urat dar are efect.

-O alta metoda mai la indemana e usturoiul. Poti sa pisezi cativa catei si sa-i bei cu apa. E foarte eficient si asta.
happy incearca.

| SimonaCristina a răspuns:

Ai hemoroizi. Evita alimente picante, ortostatismul, constipatia. Bafta!

| NYK4u a răspuns:

Trebuie sa te duci la un medic specialist, te poate ajuta mai mult decat noi.