| Malvina24 a întrebat:

Am si eu o problema... zilele astea m-am scarpinat cu un betisor de ureche si am observat ca mi-a ramas vata de pe betisor in ureche am incercat sa o scot dar in zadar, am incercat totul si nu merge, ce as putea sa fac? Nu as vrea sa vizitez medicul, deci aveti voi ceva solutii? Va multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ღAnamariaღ a răspuns:

Exista un spray... du-te la farmacie si intreaba de un spray de cauratat urechea, daca nu merge ar fi mai bine sa consulti medicul pentru binele tau...

18 răspunsuri:
| micurutza2005 a răspuns:

Deci tu cred ca esti inconstienta ce poti patii nu? poti sa iti infectezi canalul auditiv si sa lezezi timpanul poate pe veci dintr-o joaca, acel spray costa si mult si nu iti va scoate vata doar nu e aspirator daca ea s-a dus in adancime, eu am intrebat pe dr orl-ist daca as reusi sa i desfund urechile la fiica mea cu el si a zis ca nu e de acord cu acel spray pentru.ca poti foarte bine sa faci o otita externa cu el de toata frumusetea pentru ca pot ramane resturi care nu ies si se infecteaza pentru ca daca nu se uita un dr cu otoscopul sa te asigure ca e curata urechea si nu mai sunt resturi nu poti sta linistit cu acel spray (audispray)care ti-am spus poate da infectii si tu nu le stii pentru ca poate sa nu curga nimic din ureche si tu sa ai otita, infectie de la el sau de la vata ramasa acolo asa ca nu te juca cu urechea ca poti repede face tot felul de complicatii. si eu am ascultat de dr si am dus-o pe fiica mea la el si in 2min i le-a desfundat el si in siguranta si fara probleme asa ca si tu mergi la urgenta la spital si iti scoate vata fara probleme repede nu te mai complici tu sa te rezolvi singura, te rog nu face prostii du-te la urgenta si se rezolva foarte usorpt ca poate mai ai si ceara acolo in adancime si se va infecta sau cu sprayul le vei impinge si mai in interior si va fi mai greu de rezolvatdaca tu aplici tot felul de metode gresite fara sa vezi ce e in ureche. ok sa ne tii la curent cu problema.

mira
| mira a răspuns:

Medicul dispune de instrumente sterilizate si iti elibereaza urechea in cateva secunde.

| Malvina24 explică:

Vreau sa va spun tuturor ca azi am fost la medic, multumesc pentru sfaturi, mi-am facut curaj si am decis sa merg, a fost foarte simplu doctorita de la Orl mi-a scos vata din ureche in mai putin de 1 minut. I-am spus mamei sa-mi ia un spray de la farmacie pentru problema mea insa farmacista ne-a recomandat vizita la medic.Totul a fost simplu, am fost singurica si am trecut si peste asta.Nu a fost dureros, si repet a durat foarte putin sa-mi scoata acel corp strain. Mi-a spus doctorita ca nu toate betisoarele sunt bune, acelea cumparate din comert pot face rau.Va multumesc tuturor.

| adriangabor92 a răspuns:

Cu o penseta

| Bogdanst a răspuns:

Mai bine du-te la orl, si nu mai folosi betisoare pentru urechi cu vata, iti face mai mult rau, iti impinge mai mult ceara, in loc de a o curata, mai spus medicu big grin

| 80Cris a răspuns:

Malvina eu zic sa te duci la medic. Intr-o secunda ai scapat de problema. Ai grija de tine! Pa.

| 80Cris a răspuns:

Se numeste Audispray dar ala e bun ca sa-ti cureti urechile de cerumen nu de un firisor de vata. Tot mai bine te duci la medic! Sa ne spui cum esti! Pa.

| 80Cris a răspuns:

Ma bucur Malvina ca s-a rezolvat si acum e totul in regula!
Pa.

| tarziu a răspuns:

Risti sa faci o prostie mare daca bagi alte obiecte sa scoti vata. Du'te la ORL, fara programare, bati la usa si rogi doctorul sa iti scoata vata. Baftawinking

| Marutza a răspuns:

Ai putea sa incerci cu o penseta, daca nu poate, POATE sa te rezolve un spray din acela pentru dizolvarea mizeriei din ureche... poate dizolva si vata, deci nu prea cred. Incearca cu penseta! Succes, daca nu...ai cam avea nevoie de un doctor! sad

| Marutza a răspuns:

...desi nu prea cred*

| Abcfunny a răspuns:

Buna ...incearca cu o penseta :d

| AleandraIleana98 a răspuns:

Eu sunt de parere ca trebuie sa vizitezi medicul. Daca nu incearca sa bagi degetul mic si sa o scoti. Daca nu merge du-te la medic.Succes!

| Mihaela_4926 a răspuns:

Daca nu merge scos de tine, da fuguta la medic, vei risca sa ai complicatii.

| euombun a răspuns:

Cel mai bine i spui mamei si mergi la medic. Tu vrei sa ramai surda dintr-o prostie copilareasca? Nu te juca cu chestii din astea, vorbeste cu mama ta.

| LLL2 a răspuns:

Incearca cu o penseta. Daca nu se poate mergi la medic.

| psihox a răspuns:

Ti-e frica sa nu te certe doctorul de prostia pe care ai facut-o?

| RoxiGirl a răspuns:

Uita-te in oglinda si ia cu putina apa...sau daca nu da cu un scobitor pe vata...incearca daca nu du-te la doctor