| DianaG21 a întrebat:

am si eu o problema...Cum sa-mi scot ceara din ureche? Am incercat cu un betisor, dar mi-a fost frica sa nu ma lovesc si am renuntat. Nici macar nu prea mai aud cu urechea. Exista vreo solutie medicinala? Stie cineva cat ar costa sa ma duc la medic? Multumesc anticipat de raspunsuri.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Cu trimitere de la medicul de familie te poti duce la ambulatoriul unui spital/clinici ORL sau la o policlinica(la care lucreaza medici specialisti care au contracte cu casa de sanatate) --- nu te va costa nimic!
La un cabinet sau o policlinica privata, costul variaza dar nu depaseste 100 lei.
Dopurile din conductul auditiv sunt indepartate de catre medic fie prin aspirare cu un aspirator special( pentru uz ORL), fie prin spalare cu apa calduta cu ajutorul unei seringi fara ac.

| DianaG21 explică (pentru alessia5158):

Iti multumesc mult, o sa ma duc la medicul de familie sa vad ce imi recomanda happy. As mai vrea sa te intreb ceva daca nu te superi..Acum e o mare problema cu cardurile astea si cu asigurarile....Trebuie sa fii neaparat asigurata? Eu stau de putin timp in Romania si nu vor sa imi aprobe asigurarea din strainatate..Are ceva? sau depinde de fiecare medic..Multumesc inca odatahappy

| alessia5158 a răspuns (pentru DianaG21):

Pentru a avea acces la servicii medicale gratuite sau compensate, trebuie sa fii asigurata la sistemul de sanatate din Romania--- daca nu esti, platesti orice serviciu medical (consultatii, investigatii, tratamente de orice fel, spitalizari). Numai serviciile medicale de urgenta sunt gratuite pentru cei care nu sunt asigurati.
Daca ai o asigurare de sanatate pe care o platesti in alta tara atunci, doar in acea tara poti beneficia de servicii medicale.

| DianaG21 explică (pentru alessia5158):

Ok, iti multumesc happy

| darrio2007 a răspuns:

Cu spalaturi in urechi la un medic.Betisoarele imping ceara in interior.

| DianaG21 explică (pentru darrio2007):

Mersi frumos, nu te supara, stii cat m-ar costa?

| darrio2007 a răspuns (pentru DianaG21):

Nu stiu.Nu am mai facut asta de mult timp.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Du -te la farmacie si cumpara un pachet de vata si apa oxigenata. Torni un pic de apa oxigenata pe vata si stergi urechea / urechile. Tu ai dopuri de ceara. Am avut si eu aceeasi problema in urma vreo 10 ani. Am scos cu apa oxigenata. Repeta procesul cu apa oxigenata de cel putin trei ori pe zi. Nu te astepta sa scapi din prima zi, prima saptamana. Pe viitor spala urechile bine. Poti avea probleme cu auzul.

| Rainmaker a răspuns:

Buna Diana!
Am patit la fel.6 luni m-am chinuit sa-mi desfund o ureche.Tot la medic am ajuns.Iti face spalaturi cu o seringa imensa cu apa calduta injectata cu presiune in ureche.Este absolut nedureros.Du-te cat mai repede!

| DianaG21 explică (pentru Rainmaker):

Cred si eu ca asta e cea mai buna solutie, iti multumesc de raspuns happy

| HiperSoul a răspuns:

Sunt la farmacii un fel de lumnarele spciale, pe tata-l meu l-au ajutat.

| DianaG21 explică (pentru HiperSoul):

Mersi, am sa incerc happy

| alincristianbobo a răspuns:

Mai bine te duci la un medic ORL decat sa incerci tot felul de porcari de prin farmaci poate iti da vreun tament si esti mai sigura de ce foloseti