| MarisRadu91 a întrebat:

AM tot citit pe net si nu inteleg ceva, dupa un accident, lovitura etc (traumatism cranio-cerebral) exista efecte primare si secundare.
Primare: comotia contuzia si dilacerarea cerebrala iar cele secundare (scria pe net) sunt conseciintele celor primare adica : (hematoame, exadurale, subdurale, intraparechimatoase), sa inteleg ca dupa un traumatism doar daca apare comotia sau contuzia si dilacerarea cerebrala pot aparea si hematoamele? fara contuzie comotie nu? exemplu: pici pe gheata si te lovesti la cap, daca n-ai suferit vreo comotie contuzie sau dilacerare, nu poti face vreun hematom, nu? Asta am inteles eu din ce scria in acel articol si vreau sa stiu daca am inteles bine si asa estehappy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Florin_Chiba_1988 a răspuns:

Chiar dacă lovitura nu este aşa de tare, tot s-ar putea să apară vreun hematon.
Ceea ce aş putea să îţi recomand e să îţi faci un film, o tomografie, nu se ştie niciodată! Chiar dacă acuma par toate bune şi frumoase s-ar putea ca pe viitor să facă probleme. Nu trebuie trecute cu vederea, oricât de uşoare sau nevinovate ar putea să fie!