| MarisRadu91 a întrebat:

In cazul traumatismelor cranio-cerebrale, hematoamele intraparenchimatoase apar doar dupa ce pacientul a suferit o comotie cerebrala sau contuzie? sau pot aparea aceste hematoame dupa un traumatism cranio-cerebral fara comotie contuzie sau dilacerare cerebrala? (exceptand cazurile de accident vascular, hipertensiune, diabet sau alte lucruri care nu implica traumatism cranio-cerebral)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| AdelinaC a răspuns:

Pot aparea si numai in urma traumatismului cranio-cerebral.