| NeverGonnaLetYouDown a întrebat:

Am un chalazion pe pleoapa ochiului drept, iar deodata cu el tin minte si ca am inceput sa vad putin neclar cu acel ochi. Am fost la oftalmolog dar mi s-a spus ca cele doua n-au vreo legatura+ am dioptrie 0.25 la dreptul( cu stangul vad perfect). Este putin dubios... Daca tin apasat usor pe chalazion vad perfect cu ochiul respectiv, la fel de bine ca cel stang sanatos. Ce vrea sa insemne?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| NeverGonnaLetYouDown explică:

Update: Am incetat sa mai folosesc creme si picaturi deoarece am observat ca-l faceau mai mare. La fel si cu compresele calde ori atinsul si pipaitul chalazionului. Toae acestea ii mareau dimensiunile si parea ca nu mai trece. Acum la mai bine de un an de atunci observ ca abia de se mai simte ceva acolo, de aspect nici nu mai vorbesc caci ii invizibil. Pare ca a trecut, tot ce trebuia sa fac era sa-l las in pace.

| Basthet a răspuns:

Bună! Tratează chalazionul (ulciorul) apoi controlează ochiul respectiv. Acum lasă-l în pace, nu mai pune mâna acolo și respectă cu sfințenie tratamentul, altfel se poate întinde și să-ți apară și alte ulcioare. Sănătate!

| NeverGonnaLetYouDown explică (pentru Basthet):

Am incercat tratamentul prescris de oftalgomolog, iar mai apoi pe acela al doamnei Dr. Monica Pop. Ghiciti ce? N-au mers sad A scazut pana intr-un punct in care nu mai ma face sa arat de parca as tine ochiul drept mai inchis ca stangul. Dar uneori cand il ating si frec des cam se mareste si scade la loc daca-l las nederanjat. Am inteles ca singura solutie este operatia, dar nu ma deranjeaza atat de mult momentan. Il mai las o perioada in care mai incerc ceva tratamente gasite online si doar daca nu dispare si incepe sa ma deranjeze o sa apelez la acea operatie. Eh... Nu prea mi-ar place sa-mi fie bagat un an in pleoapa, aceasta sa se umfle, sa-mi fie intoarsa si taiata pentru a scoate acel continut+ am inteles ca operatia iti face mai rau. Am citit despre persoane s-au operat si le-au crescut mai multe.

| Basthet a răspuns (pentru NeverGonnaLetYouDown):

Bună! Chalazionul se vindecă foarte greu. Trebuie să păstrezi o igienă riguroasă, adică să te speli cu apă caldă și săpun cel puțin de două ori pe zi (dimineață și seara) și să te ștergi cu șervete de hârtie pe care apoi să le arunci. Tot seara și dimineața se aplică în ochiul bolnav unguent cu canamicină pentru uz oftalmologic (pentru ochi), fără hidrocortizon (să nu aibă litera H înscrisă pe cutie). Aplici cel puțin o lună. Așa s-a vindecat soțul meu, la indicațiile medicului. Succes!