| anedreaeaaa a întrebat:

Am un dinte care de lapte care trebuia sa cada acum vreo 2 ani, dar nu l-am mai scos din cauza ca oricum era cariat si dentista a zis ca va cadea singur. Chiar si acum dupa 2 ani, abia a inceput sa se miste si indiferent cat trag de el nu vrea sa iasa...Problema e ca de 2 zile am simtit ceva pe centrul gurii la cativa milimetrii in spate de dintele care trebuia sa cada...M-am uitat cu ajutorul unei oglinzi si am constatat ca este vorba de un dinte, cel care trebuia sa creasca in locul celui de lapte mai exact. La dentist nu vreau sa ma duc, dar daca ma chinui si scot acum dintele de lapte, celalalt se va pozitiona singur la locul unde trebuia? Precizez ca varful dintelui avea se simte si inca este foarte mic

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| StefiChan8D a răspuns:

Nu il poti scoate singura, du-te la dentist sa nu iti ranesti celalalt dinte. Si ala care creste nou se va aseza singur unde trebuie.

3 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Mergi la stomatologie pentru extragerea dintelui de lapte și așa se creează spațiu pentru dintele care a apărut.
Pa, pa.

| Bianca_Bia_2000 a răspuns:

Si matusa mea avea aceeasi problema. Du-te la dentist. Dintele nu se va pozitiona singur, ci va creste inca unul.

| WikyHD a răspuns:

Du-te la dentist! Nu ti-l scoate singura pentru ca nu se va pozitiona singur.Trebuie un specialist!