| anonim_4396 a întrebat:

Am un fel de infectie la degetul mare, s-a umflat, e copt si doare, iar cand apas pe el curge un lichid galben.
Imi poate recomanda cineva un tratament? Va rog mult, imi este frica sa nu fie ceva grav.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Se numeste panaritiu si daca nu te duci la medic o sa ajunga infectia pana la os si o sa te alegi cu degetul amputat (un coleg de liceu asa a patit). Mergi cat mai repede la chirurg. Probabil iti va face anestezie si apoi iti va da o incizie care sa elibereze tot puroiul si va curata foarte bine locul ramas. De asemenea iti va recomanda antibiotice.

| micurutza2005 a răspuns:

Nu e de gluma nu mai sta asa ca ajungi la complicatii nu inteleg de ce e asa greu sa mergeti la dr cand e o problema stati asa si intrebati pe site de parca ar stii toti ce sa faci tu mai bine ca un dr. poti sa pui crema sau solutie de betadina e pentru infectii si inainte da cu apa oxigenata sa scoata puroiul ala de acolo asta doar pana mergi cat mai repede la dr.trebuie curatat acolo puroiul ala de dr.nu asa ca stergi cu un tampon si nu stii ce trebuie sa faci infectia se poate extinde daca nu procedezi corect cu dezinfectarea si curatarea si pansarea locului si precis nu stii cum se face corect, asa ca du-te la dr. daca vrei sa mai ai deget eu am vazut in spital si am pansat o pacienta care din cauza ca a fost muscata de cineva de deget din greseala, s-a infectat avand si diabet si a ajuns la amputarea degetului si a stat luni in spital pentru ca nu se vindeca din cauza diabetului iata cate complicatii aduce o simpla infectie, sper ca ai inteles si mergi la dr dermatolog sau chirurg.

luciana
| luciana a răspuns:

Urgent la medic, nu amana caci se poate ajunge la ceva mai grav, noi iti dam doar simple sfaturi, insa tu esti cel in cauza sa le si aplici, caci treci prin aceasta situatie deloc placuta. La orice policlinica exista un serviciu de chirurgie sau la un spital din apropiere, la urgenta, cu cartea de identitate. Sigur ca nu avem niciodata destul timp pentru noi, dar este totusi ceva grav, deci te rog nu mai amana, bafta si scrie-ne apoi cum te mai simti. Lucien.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Cumpara de la farmacie Ihtiol(este o alifie neagra) si unge degetul cu ea in special pe unde curge infectia si pune deasupra un pansament si un plasture.Schimba pansamentul dimineata si seara, sterge degetul cu un dezinfectant(poate fi Rivanol ) pune din nou Ihtiol, pansament si plasture. Ihtiolul scoate toata infectia(se foloseste si la furuncule). Fa asta pana cand degetul nu mai este umflat si nu mai curge nimic cand apesi pe el., la urma trebuie sa iasa ceva vascos. Succes!

| Denisa a răspuns:

E unghie incarnata. Iti recomand Tetraciclina, se gaseste la farmacie. Daca te faci de 2 ori pe zi cu ea timp indelungat o sa vezi ca nu te mai doare. Si eu am asa, o data am facut chiar operatie la deget din cauza ca mi s-a format o punga de puroi langa unghie. Fate cu tetraciclina cat nu e prea tarziu si lasa'ti dezgolit piciorul, macar in casa. Pupici:*

| AdaIoana18 a răspuns:

Ai putea avea unghia incarnata.Si eu am avut unghia incarnata si exact aceste simtome le-am avut si eu dar am fost la un doctor chirurg si mi-a scos acea unghie.Bineintele m-a durut este dureros dar nu trebuie neglijat acest lucru iti da anestezie locala, iar apoi nu mai simti nimic.

| RooN a răspuns:

Daca este langa unghie trebuie sa mergi la un doctor.
Sau poti amesteca sapun de casa (daca gasesti pe undeva) cu miez de paine si pui pe rana vindeca foarte bine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mergi de urgenta la medic, s-a si infectat ( acel lichid galben) deci infectia va avansa si e pacat sa ajungi la cutit. Ce s-a intamplat? De la pedichiura? Sau te-ai lovit. Sanatate si fuguta la doctor.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Aaaaaa... Da, ai grija, nu il apasa daca te doare asa de tare. Du-te la medic pentru radiografie si vezi ce ai! Daca e infectie s-ar putea sa fie grav, dar daca nu, nu e asa grav! In orice caz... TRATEAZA-TE!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si eu am patit la feel dar cineva mi-a spus ca daca ma duc la doctor imi scoate unghia pe viu fara anestezie si mi-e groaza de asta

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Du-te la chirurgie, iti face anestezie locala si iti curata zona aceea si poate iti scoate unghia sau doar partea afectata din ea, in 3-4 zile esti ca nouwinking

| LoVe7 a răspuns:

Morga... vino la mine acasa ca te rezolv eu!