| SweetTea91 a întrebat:

Hei, TPU! As avea si eu o problema. De dimineata ma tot doare urechea dreapta cam pe aici. ( http://imgur.com/ePL5OiP ). Cred ca e putin umflat, iar cand apas cu degetul, mestec sau mut maxilarul stanga-dreapta ma doare. Este ceva grav? Va rog sa-mi spuneti!
FUNDA!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Lola05 a răspuns:

Alte simptome mai ai? Febră, frisoane ai avut? Salivezi mai puțin decât de obicei și ai senzația de gură uscată?
Este foarte posibil din ce zici și ce arăți tu acolo să fie oreion. Oreionul este una dintre "bolile copilăriei", pe care dacă o faci o dată te imunizezi pentru totdeauna. Dacă nu ai avut până acum, e foarte posibil să fi luat, mai ales că în această perioadă bolile sunt mai frecvente pe fondul unui sistem imunitar slăbit și mai ales în școli și grădinițe apar epidemiile de genul acesta (oreion, vărsat de vânt etc).
Dacă e oreion, asta e o veste bună: înseamnă că nu ai nimic la ureche. Chiar dacă durerea pare să vină de la ureche, totuși aceasta vine de la glanda parotidă care s-a inflamat. Parotida este o glandă salivară. Ți se va mai inflama un pic zilele următoare. Unele persoane fac la ambele glande parotide și ajung să aibă capul în formă de pară în timpul acestei boli laughing Îți va fi cam greu să mesteci sau să deschizi gura tare până îți va mai trece... te va durea maxilarul o săptămână-două și posibil să trebuiască să mănânci mâncare foarte moale sau lichidă. De asemenea va trebui să stai în casă 10-14 zile, pentru că dacă vei ieși în colectivitate 1 la mână - ești contagioasă și riști să dai și altora (pentru persoanele în vârstă care nu au avut poate fi foarte periculoasă iar bărbații adulți pot avea de la oreion mari probleme) și 2 la mână - riști și tu să faci complicații, pentru că ai organismul sensibil.
Spune-le părinților și dacă poți, mergi la un medic să confirme diagnosticul. Dacă e oreion, NU lua antibiotice pentru că le iei degeaba! Poți lua calmante pentru durere (dacă te doare tare) și e important să bei multe lichide.
Stai liniștită că îți va trece repede și după asta nu vei mai face niciodată! happy