| Empathizer a întrebat:

Am un motan in varsta de 13 ani. Vara naparleste foarte mult si vomita frecvent ghemotoace de blana. Cred ca asta e cauza pentru care slabeste ingrozitor vara, cu toate ca e bine hranit. De periat il perii, dar parul ii cade intr-un asemenea hal, ca nu il dovedesc cu periatul. Ii rog pe cei care s-au confruntat cu o situatie similara si au reusit sa o depaseasca sa-mi spuna si mie ce e de facut. Multumesc anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
9 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Multi inainte motanului tau, in primul rand pentru varsta pe care o are.
Daca te mai confrunti cu naparlirea lui, poti merge la medicul veterinar pentru ati prescrie vitamine speciale pentru asta si pentru stralucirea blanitei.

Am avut si eu un motan ce a trait pana la varsta de 16 ani. Cand parul ii pica in exces, parca strangeam cu aspiratorul 3 motani laughing, cat si lui i-am dat vitamine si celui actual pe care-l am acum in varsta de 2 ani. Caderea parului de la vitamine a incetat. Al 2 lea motan este birmanez si are parul lung. Vitaminele au fost destul de scumpe, dar efectul lor s-a vazut imediat (am un lapsus momentan in firma vitaminelor)

| Empathizer explică (pentru MihaelaDart):

Multumesc de sugestie. Ti-am evaluat raspunsul ca folositor. Dar problema s-a rezolvat excelent dupa ce l-am tuns. Acuma i-a crescut deja parul si mananca pe ruptehappy Intre timp a implinit 14 ani si e la fel de vioi ca in tinerete. Mananca o hrana speciala, imbogatita cu vitamine.

Răspuns utilizator avertizat
| Allexx123 a răspuns:

Depinde de rasa, si afara este foarte cald, ce ai vrea sa nu naparleasca?

| Empathizer explică (pentru Allexx123):

As vrea sa nu mai vomite atatea ghemotoace si sa nu mai slabeasca atat de mult vara. Iarna arata excelent, dar vara se face atat de slab, incat lumea ma acuza ca-l las sa sufere de foame, ceea ce nu e adevarat.

Pe deasupra, si covorul e foarte greu de curatat...