| alexa1898 a întrebat:

Am un motan care a avut acum doua luni nisip la vezica. L-am dus la veterinar si i s-au facut niste injectii, la urma i s-a bagat o sonda. I-am mai dat cateva zile o doctorie speciala. Insa, la un timp, desi nu mai era mare lucru de facut, nu am mai putut sa-l duc la veterinar din cauza lipsei de bani. Cheltuisem deja foarte mult cu el.
Acum, motanul meu este constipat. Nu imi dau seama daca este de la afectiuniile pe care le-a suferit lunile trecut, de la ghemotoace de par (lucru foarte probabil avant in vedere ca este cam stresat si naparleste mult - se sperie foarte usor, daca fac o miscare mai brusca isi lasa jumatate de blana) sau a mancat ceva care nu i-a priit. Stiti cumva ce sa fac ca sa nu mai fie constipat? vreun aliment, ceva care sa-l ajute?

2 răspunsuri:
| SupradozaDeViseXD a răspuns:

Hmmm... eu nu m-am confruntat cu asa ceva asa ca nu prea stiu ce sa iti zic.
Incearca sa ii inlocuiesti o perioada, sau macar sa itroduci in alimentaia lui si mancarea umeda, e posibil sa fie constipat si din cauza asta.

Pot exista foarte multe cauze, asa ca este destul de greu pentru noi sa ne dam seama care este motivul.

Am sa iti pun un articol despre cauze- simptome si remedii ale constipatiei la pisici ( incerca sa pui in practica sfaturile pentru alimentatie):
http://www.animalutul.ro/......edii/1046/

Asta ai putea incerca tu:
• Schimbarea dietei (de exemplu schimbarea hranei uscate cu cea umeda)
• Adaugarea de dovleac in mancarea felinei (aproximativ o lingura la fiecare masa este suficienta pentru toate pisicile, desi ar trebui adaugata o cantitate putin mai mare in cazul celor foarte mari);
Incurajarea cresterii consumului de apa (acest lucru poate fi facut prin adaugarea de apa in mancare, pozitionarea de boluri cu apa in mai multe zone din casa); - cam asta e tot ce poti face fara sa consulti un veterinar...

| alexa1898 explică (pentru SupradozaDeViseXD):

Din pacate nu pot sa ii dau mancare umeda caci este sarata - si nu are voie sare. Nu prea pot sa ii schimbin vreun fel dieta ca asta ar insemna sa il inbolnavesc si mai tare. Este inca pe tratament si trebuie sa ii dau numai mancare speciala. Insa partile cu dovleacul si cu apa in mancare ar putea fi idei bune. Multumesc mult!