| Bonsai3000 a întrebat:

Am văzut pe un document medical înaintea numelui doctorului prescurtarea Drs. De la ce vine prescurtarea? Nu am găsit nicăieri răspuns pe net (sau poate n-am știut să caut unde trebuie).

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Standt a răspuns:

Dr. Doctor. Daca era scris de mana, o fi o codita trasa din viteza.
Drs nu exista.

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Prescurtarea de a doctor este doar: DR
DVS = dumneavostra

| dullcat a răspuns:

Probabil vine de la, doctorandus'.

| dullcat a răspuns:

Nimeni: nimic

relian: Ce nasoale sunt violetele astea doua cum se tot baga ele in seama peste tot pe TPU bla bla blu *20 de paragrafe mai tarziu* bla bla blu

tot relian:,, Asa ca pe viitor fa bine si raspunde celui care intreaba, lasa pe cei care raspund, fiecare cu parerea lui, cu gindirea lui.'' - la postarea de aici https://www.tpu.ro/......servam-ca/

Cauta sa pui in aplicare ce tot indrugi pe TPU fiindca e penibil sa traiesti in ipocrizie.Lasa-i pe cei care raspund si respecta-le,, gindirea''. Vezi ca in secolul actual se scrie gândire, cu â din a, poate mai inveti si tu ceva, ca tot iti place sa ii inveti tu pe ceilalti. Buna gluma. Pune mana pe un manual de limba romana cand te plictisesti, in loc sa tot mananci la ciuperci despre altii.

Si pentru ce sa fie trecut un titlu in engleza cand noi suntem in Romania?

| Hyperion7 a răspuns (pentru dullcat):

Total de acord, vis-a-vis de ipocrizia de care da dovada relianhappy

| dullcat a răspuns (pentru Hyperion7):

Apreciez. laughing

| relian a răspuns:

Drs. inseamna Doctori, adica la plural, in engleza. Cele doua violete ca de obicei, "profesioniste," trebuie sa fie prezente, sa faca ele prezenta, altfel nu se poate laughing.Hai ca dullcat e violeta de Ro, dar australianca de Violeta 1, mai spune ca acolo se vorbeste si engleza, de care so vorbi, numa ea stie.

| Hyperion7 a răspuns:

Nu am auzit până acum de acesta prescurtare, sigur a scris el în fuga sau habar nu am, dar prescurtarea este DR. și atât, fara alte litere.