| Celdrept a întrebat:

Am vreo mica șansă să nu am deja ploșnițe la mine in casa având în vedere că am fost la o pensiune și m-au făcut praf ploșnițele,sunt plin de bube pe corp,mă mănâncă rău pielea,am venit acasă doar cu hainele purtate pe mine la acea pensiune,când am ajuns acasă m-am dus să mă schimb in wc și am scos toate hainele, le-am dat jos de pe mine,adidașii la fel, i-am lăsat puțin pe gresia de la buda și apoi am luat tot și le-am pus în mașins de spălat și adidașii i-am pus într-o plasă,după am scos hainele din mașină de spălat și am luat și adidașii și le-am pus într-o plasă tot ce era și le-am aruncat la gunoi cu gândul să nu infestez și să am invazie de ploșnițe acasă,dar ceva îmi spune că degeaba am aruncat hainele la gunoi afara că tot o sa am in pat de astea!
Am vreo mica șansă să scap daca am făcut așa? Sau greșeală aia mica va face diferența,greșeală că în momentul când m-am dezbrăcat de haine in wc am lăsat puțin adidașii pe gresie și nu într-o plasă? Greșeală asta mă va costa?
Nu îmi pasă că mă mănâncă pielea și am bube că trec de la sine,îmi pasă enorm doar sa nu le fi adus cu mine și să fie deja în saltea in apartament că deja m-am pus în pat! Deja stau cu frica că mă vor musca și la mine noaptea și că mă vor face praf așa cum au făcut-o la pensiunea aia de rahat! Nu mai pot de nervi sunt panicat,știu că se scăpa incredibil de greu de ploșnițe și îți dau anxietate maxima și insomnie, eu deja le aveam la un nivel serios!
Voi ce spuneți am șansă să scap daca am făcut tot ce am mentionat sau am făcut unele greseli și nu o sa scap de ploșnițe?
Am aruncat toate hainele ce le aveam pe mine după ce le-am spălat la gunoi, le-am aruncat de frica sa nu existe nici o șansă de a le cara după mine de la acea pensiune

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| StoicAnalysis a răspuns:

Ei de obicei se baga in locuri intunecate aproape de gazda. Ai sanse extraordinar de mici sa prinzi plosnite in telefon, ochelari si chei. Deci stai fara griji, ca ai procedat corect.

13 răspunsuri:
| Celdrept explică (pentru dullcat):

Mersi pentru răspunsuri, da, cam așa arată petele alea roșii.

| Celdrept explică (pentru dullcat):

Îmi poți răspunde te rog daca e ploșnița insecta aia ce am postat pozele prin imgur la ultima întrebare?
Spune-mi te rog salteaua cum o aspir nu rămân larvele sau ouăle pe furtunul de la aspirator? Cu ce sa dau sa scap de ele? Ce fac cu hainele din camera și încălțămintea și alte obiecte? Doar nu o sa arunc tot cum mi-am aruncat ieri hainele la gunoi sperând că nu voi aduce ploșnițelr cu mine! Eu sunt șocat nu pot sa înțeleg cum am adus insectele astea cu mine daca am aruncat hainele fara să intru

| dullcat a răspuns (pentru Celdrept):

Am raspuns.Eu zic ca e gandac de covor, carpet beetle.

https://www.botanistii.ro/......-interior/

| StoicAnalysis a răspuns:

Atata timp cat nu ai adus nimic din acea pensiune la tine acasa esti ok. Si daca ai adus, acel obiect trebuia incalzit de la 60 de grade celcius in sus pentru a omori orice plosnita adult sau oua. Nu foarte multe insecticide functioneaza pe ei. Singurul lucru simplu si aproape necostisitor e de a incalzi toate obiectele infestate la temperaturi ridicate. De obicei se trateaza absolut totul cu abur fierbinte sub presiune.

| Celdrept explică (pentru StoicAnalysis):

Pai ieri m-am dezbrăcat in wc care e afara pe hol nu chiar în apartament mi-am dat toate hainele jos și le-am pus într-o plasă și adidașii, dar adidașii i-am lăsat pentru cateva minute jos pe gresia din baie apoi i-am pus într-o plasă și legat plasă aia, hainele le-am spălat la 90 de grade ce erau și ele într-o plasă dar nu știu dacă am strâns bine plasă și în cazul hainelor și a adidașilor, dups am scos hainele din mașină și am ales sa le arunc și hainele și adidașii și șapcă ce o aveam, dar nu am adus nimic în camera în care dorm eu decât telul ce îl aveam in pensiunea aia mă gândesc că nu s-au infiltrat în telefon ( sper )
Tu ce zici am făcut vreo gafă in tot ce am făcut aseară în așa fel sa le aduc in casa? Ochelarii i-am mai adus și cheia de la apartament dar mă gândesc că nu s-au pus pe ele. Tu ce zici am procedat corect ieri? Sau am greșit la unele detalii și le am deja în apartament?

| Celdrept explică (pentru StoicAnalysis):

Sa arunc și ochelarii? Sau e deja prea târziu?

| StoicAnalysis a răspuns (pentru Celdrept):

Ma indoiesc ca ai sanse atat de mari sa prinzi si in ochelari plosnite.

| Celdrept explică (pentru StoicAnalysis):

Dar cum de cealaltă persoană nu e muscata deloc? Cu ce insecte ai seamănă mușcătura de ploșnițe? Nu știu sigur daca e 100% ploșnița, daca era nu trebuia și pe cealaltă persoană să o muște? Sa aibă bube și mâncărimi? Sau nu toate persoanele au probleme la mușcătura de ploșnițe?
Cearșaful și restul la care grade e indicat sa fie spălate? Că nu le pot fierbe, nu am în ce sa le pun.
Cum pot verifica daca le am deja în apartament așa ceva? Că ele noaptea ataca

| StoicAnalysis a răspuns (pentru Celdrept):

Nu toate persoanele au reactii alergice la ei. Sunt oameni care nici nu simt sau nici nu au urme in urma muscaturii lor.

Cauta pe net bube de la plosnitele de pat si ai sa vezi.

Orice lenjerie de pat impreuna cu cea de pe corp + sosete, se spala la 60 de grade la masina de spalat. Indiferent daca sunt sau nu infestate cu plosnite. Pentru ca pe/in ele stai lipit cu piele mai mereu si e normal ca acestea sa fie igienizate.

Poti verifica si ziua, dand salteaua la o parte si/sau verificand orice coltisor, crapatura, gaurica, unde ar putea incapea o plosnita.

| Celdrept explică (pentru StoicAnalysis):

Mersi frumos man pentru răspunsuri happy

| Celdrept explică (pentru StoicAnalysis):

Hei te-ai uitat la ce am postat? Am postat poze cu insectele, e ploșnița asa-i? Cum naiba au ajuns daca am făcut tot, am aruncat și hainele? Cu ce naiba sa dau în camera și în jurul patului sa scap de ele?

| StoicAnalysis a răspuns (pentru Celdrept):

Ei de obicei se baga in locuri intunecate aproape de gazda. Ai sanse extraordinar de mici sa prinzi plosnite in telefon, ochelari si chei. Deci stai fara griji, ca ai procedat corect.

| Celdrept explică:

Eu nu înțeleg cum de nu a muscat-o și pe cealaltă persoană, doar pe mine, parca sunt blestemat.