| Celdrept a întrebat:

Am stat la o pensiune și m-am trezit într-o dimineață că începe să mă mănânce pielea pe corp mâini,peste tot,apar ca o pata roșie și ușor umflata și mă mănâncă rău pielea,parca apar random din senin și pe alte suprafețe ale corpului cu ușoare umflături și mâncărime, ce ar putea fi? Mușcători de ploșnițe? Purici? Sau ce fel de insecte? O sa îmi mai treacă? Ați avut astfel de întâmplări? Cum ați gestionat problema? Parca mi teama și acasa sa merg sa nu am ceva pe haine,dar o sa pun hainele la spălat ce le am pe mine nu o sa mă așez în pat deși sper că nu am nimic in cap!
Clar e o reacție alergica dar nu știu ce mi-ar fi putut cauza o astfel de neplăcere,sper sa nu mai îmi tot apară și să dispară încet încet! Nici nu știu cu ce sa mă dau,și dacă are rost că mă dau cu ceva pe picior de exemplu și îmi apare din senin în altă parte,e tare ciudat, parca as avea în continuare acarienii sau ce sunt urâțeniile astea de se întâmplă să îmi iasă altele brusc. Vad că mă mănâncă intens și începe să mă mănânce și în alte zone, ieri nu simțeam că mă mănâncă în mai multe părți ale corpului. Oare va fi din ce in ce mai rău? Vor dispărea de la sine? Vor mai reaparea daca in caz vor dispărea?
Ce ar trebui sa fac sa scap? La doctor nu îmi permit financiar sa merg.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Miruna333 a răspuns:

Incearca sa le bagi direct la masina si sa fii schimbat de afara. Le poti lua de oriunde, din pacate

24 răspunsuri:
| LoveSleep a răspuns:

E noaptea mintii ce raspunsuri ai.

Banuiesc ca e prea tarziu sa iti mai dau un sfat, asa ca doar o sa ma leg de tine.

Cum adica nu iti permiti sa te duci la doctor? Totusi, ai fost la pensiune…

| Celdrept explică (pentru LoveSleep):

La o persoana în vizită am fost, bani am avut dar i-am jucat la pacanele, m-am lăsat de ele dar au lăsat urme

| adryang78 a răspuns:

Cel mai probabil sunt mușcături de ploșnițe. Speli urgent toate hainele, lenjeria, tot. Pentru mușcături mergi la un Plafar sau la o farmacie și cumpără esență de ulei de arbore de ceai. Are un miros puternic, dar plăcut. Iei un bețișor de urechi, îl înmoi în esență și dai pe pișcături și de jur împrejur. Calmează mâncărimea și reduce inflamația.

| Celdrept explică (pentru adryang78):

Încă nu m-am dus acasă! Când ajung pun direct hainele la spălat și mă spăl din nou! Altceva ce pot sa fac sa nu ajungă în casă? Că am auzit că foarte greu scapi de ploșnițe sad

| Celdrept explică (pentru adryang78):

Oare se mai afla pe haine sau pe mine ploșnițele? Ce sa fac sa nu ajungă în patul de acasă?

| adryang78 a răspuns (pentru Celdrept):

Le arunci. Nu prea ai altă soluție.

| Celdrept explică (pentru adryang78):

Deci hainele ce le am acum pe mine sa le arunc când ajung acasă? Sa nu le mai pun la mașina de spălat? Mă refer doar la hainele ce le am pe mine că nu am bagaj cu haine pe care sa îl duc acasă doar hainele de pe mine și o șapcă? Sa le arunc pe toate?

| adryang78 a răspuns (pentru Celdrept):

E cel mai sigur. O dată ce apucă să ți se strecoare ploșnițele în casă, greu mai scapi de ele. Pui toate hainele într-o pungă de plastic, o legi bine la gură, rogi pe cineva din familie s-o ia cu un băț mai lung și s-o arunce la gunoi și dai fuguța direct sub duș. happy

| Celdrept explică (pentru adryang78):

Deci trebuie aruncate toate hainele de pe mine nu mai are rost sa le pun direct in mașină de spălat când ajung in casa? Înseamnă că și adidașii ce ii port trebuie sa ii arunc și șapcă ce am cumpărat-o acum câteva zile sad

| adryang78 a răspuns (pentru Celdrept):

Faci cum consideri. Ca să știi, ideal este să le dai foc, și nu glumesc. Dar presupun că n-ai condiții pentru asta, de-asta sfatul meu este să le arunci. Dacă îți pare rău, bagă-le la spălat, dar pe riscul tău.

| Celdrept explică (pentru adryang78):

Este 100% mușcătura de ploșnița? In cap nu o sa îmi rămână?
Deci apar pete roșii și dacă pui mana se simte ca o galma pe locul unde apar și te mănâncă! Speram sa fie de alta insecta că astea sunt grave. Dar pe cealaltă persoană nu a apărut nici o pata nu are nici o problema, nu e ciudata situație că ea nu are nimic și eu am? Și persoana respectiva trebuie sa își arunce toate hainele?

| Celdrept explică (pentru adryang78):

Man le-am pus în mașină de spălat și apoi le-am pus într-o plasă și le-am aruncat la gunoi, chiar și șapcă și adidașii, tot ce aveam pe mine de la pensiunea aia! Ce șanse am sa nu le am deja în apartament?

| Miruna333 a răspuns:

Suna a fi pleosnite. Eu am luat pleosnite tocmai din Italia cu toate ca am spalat totul inainte sa intru in casa. Dispar de la sine, nu necesita tratament. Doar daca este mancarimea foarte mare, poti sa iei pastile sa te ajute cu asta. Poti doar spera sa nu le aduci acasa

| Celdrept explică (pentru Miruna333):

Pai și cum pot evita sa nu le duc in casa? Adineauri m-am spălat și pe cap, mai mă spăl odată când ajung acasă, și o să îmi pun hainele direct in mașină de spălat nu o sa stau pe vreun scaun sau pat și apoi ma spăl din nou, in afara de acesti pași urmați de prevenție ce as putea face sa nu ii duc in casa? Că hainele o sa le pun direct in mașină de spălat. La care grade sa pun mașina? happy

| Celdrept explică (pentru Miruna333):

Cum ai scăpat din ploșnițe? Mă gândesc că dacă le ai luat cu tine au ajuns la tine în pat, cum ai scăpat cu ce soluții ai dat?

| Miruna333 a răspuns (pentru Celdrept):

Am chemat oamenii cu insecticide, special pentru asta

| Miruna333 a răspuns (pentru Celdrept):

As fi vrut si eu sa nu le aduc dar n-am putut evita. Temperatura peste 90

| Celdrept explică (pentru Miruna333):

Și ce crema sau pastile ai folosit? Îți apăreau de la o zi la alta tot mai multe? In cat timp ți-au dispărut?
Tu ce zici sa fac sa nu ajungă în casa la mine ploșnițele, sa le arunc în gunoi sau le pot spala, sa le pun direct in mașină de spălat? Nu am decat hainele ce le port și o șapcă nu am alte haine!
Și cum de nu mai pe mine m-au mușcat și pe cealaltă persoană nu?

| Celdrept explică (pentru Miruna333):

Tu ce ai face in locul meu le-ai arunca in gunoi sau le ai pune la peste 90 de grade? O sa fac ce spui tu numai sa nu ajunga de pe mine in pat happy

| Miruna333 a răspuns (pentru Celdrept):

Eu n-am folosit ca n-am avut nevoie, o prietena a folosit niste pastile de la farmacie pentru alergii si o ajutau, ceri de la farmacie.
Da, de la o zi la alta ca ma tot muscau.
Nu stiu, si daca le arunci, tot vei intra imbracat cu ceva, sunt foarte periculoase.
Se mai intampla, poate ai sangele mai bun.

| Miruna333 a răspuns (pentru Celdrept):

Nu pot garanta asta. Eu n-as arunca hainele pentru ca tot exista riscul sa le aduci

| Celdrept explică (pentru Miruna333):

Da dar îmbrăcat cu hainele neinfestate de acasă, ori daca nu înseamnă că am în cap sau pe mine că altfel nu îmi explic cum pot ajunge in pat daca eu arunc hainele de pe mine și adidașii! E trist daca și în circumstanțele astea tot nu scapi de ele, înseamnă că rămân pe tine sau in par puii lor că eu nu am decât hainele pe mine. La pensiunea asta nu o sa mai vin

| Celdrept explică (pentru Miruna333):

Mulțumesc frumos pentru răspunsuri. Ești tare drăguță happy

| Miruna333 a răspuns (pentru Celdrept):

Incearca sa le bagi direct la masina si sa fii schimbat de afara. Le poti lua de oriunde, din pacate

| DorinaK a răspuns:

Poate e sancar.