| king5151 a întrebat:

Are ceva daca iau antibiotice si beau bere dar fara alcool sau cu lamaie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ideal este sa nu bei bere deloc, fiindca are anumite drojdii care interfereaza cu antibioticul.
Bea ceai ca esti copil si lasa berea, indiferent ca are procetanj f mic de alcool sau deloc.

| relian a răspuns:

Nu are nimic, nici daca bei bere cu alcool.Sunt anumite antibiotice la care nu trebuie sa consumi alcool,nu toate antibioticele se iau fara sa consumi alcool deloc.
Cel mai bun, citete instructiunile de la antibioticul ce il folosesti, ori intreaba medicu.

Spune-i lu Jassmina ca berea fara alcool contine alcool zero laughing de unde o fi scos ea ca ar contine, acum deja este experta si un bauturi.
Daca fabrica spune ca berea X nu are alcool deloc, ori scrie zero% alcool, Jassmina cu 2 de s e mai priceputa ca aia.

Daca pe instructiunile abtibioticului scrie sa nu consumi alcool cit timp este administrat, atunci nu consumi.
Daca nu scrie nimic referitor la alcool, atunci poti consuma vin, bere, etc bineinteles asa putin, nu sa te faci muci laughing

| Brizbriz a răspuns:

Antibioticele nu se pupa cu alcool-ul
sucuri (bere fara alcool e tot un fel de suc) poti sa bei pana cazi jos, ca nu ai nici pe dracu'

| BabaOarba a răspuns:

Atata vreme cat o bautura nu contine alcool, nu interfereaza cu antibioticele.

Alcoolul in cazul unor antibiotice poate scadea efectul acestora, iar in alte cazuri creste riscul toxicitatii, ambele substante fiind metabolizate de ficat in acelasi mod, mai simplu spus, ficatul este suprasolicitat.

https://www.romedic.ro/......ii-0P40398

| Minerva9709 a răspuns:

E ok, are verifica sa aibă 0%.