| SexyChick a întrebat:

Ce se intampla daca iau antibiotice si beau alcool?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In cantitati mici anuleaza efectele antibioticelor, iar in cantitati mari poate accentua efectul lor sau sa te faca sa te simti rau. Insa nici doctorii nu stiu efectul lor real, pentru ca difera de la persoana la persoana. Deci nu incerca.

27 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Iti faci ficatul praf.

| mymed a răspuns:

Alcoolul poate scadea eficacitatea unor antibiotice sau poate produce efecte adverse in combinatie cu acestea
http://mymed.ro/interactiuni-alcool-medicamente.html

| smaranditza a răspuns:

Jale mare!

| kattya96 a răspuns:

Te inbolnavesti si daca le iei in exces poti sa si mori. In orice caz ajungi la spital. Nu recomand nimanui laughing
O seara frumoasa happy

| BloodMagickNecromance a răspuns:

Simplu.
Taie efectul antibioticului.

| BloodMagickNecromance a răspuns:

@bebix, ești sigur/ă că ai băut bere și nu șampanie pentru copii?

| BloodMagickNecromance a răspuns:

Bebix, măcar învață cum să scrii "prietene".

| BloodMagickNecromance a răspuns:

Din Narnia.

| BloodMagickNecromance a răspuns:

Hmm, depinde...eu zic să mai aștepți măcar o zi, dar să nu iei antibiotice apoi să bei iar.

| mihaitudor973 a răspuns:

O bere, cel mult, merge. Nu se intampla nimic. Dar nu mai mult. Nu incerca sa le iei cu vodca. happy

| adnanandan a răspuns:

Nu isi mai fac efectuL antibioticele!

| rockmantic a răspuns:

Nimic bun.

| fetitaCUPiscoturile a răspuns:

Ramai stearpa tongue

| AdriannaAdry a răspuns:

N-ai ce face? oricum nu ceva de bine. poate intri in coma

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rind si cel mai usor, antibioticele nu isi fac efectul.In al2lea rind si cel mai grav,daca doza de alcool este mare,poti ajunge in coma la urgente, daca ai putin noroc, nu te juca cu viata ta.trebuie sa treaca cel putin 4-6 ore,in functie de antibiotic,pentru a pute consuma alcool, dar si atunci, cu limita.Numai bine.

| Dennys1521 a răspuns:

Nu ti se infecteaza

| SexyChick explică:

Sunt racita si iau paracetamol si diseara merg la un chef si de aia intrebam sa stiu daca beau sau nutongue

| anonimCelebru a răspuns:

Depinde de organism, eu nu am patit nimiclaughing)

| anonimCelebru a răspuns:

Iti garantez ca dupa 4 beri nu aveam nimic, bine nu am nimerit apartamentu meu da asta e alta poveste laughing))

| anonimCelebru a răspuns:

Rawww... crede-ma ca stiu sigur ce am baut, sampania e pentru tine pretene;))

| liveforsport a răspuns:

Pur si simplu medicamentele nu actioneaza, si prin urmare nu este nici un folos, sau daca sunt puternice pot provoca reactii adverse, nu-i de dorit sa incerci!big grin FUNDA give me

| mada54lol a răspuns:

Doamne`! Ai innebunit? laughing

| Charisse a răspuns:

Nu isi face efectul si este daunator pentru sanatate.

| Sweemp a răspuns:

Aa nu isi mai fac efect asa ca nu bea alcool

| Razvan_Bleza_1990 a răspuns:

Nu am mai luat si am baut dupa 25 de ore o bere, e de rau?

| rAnk3 a răspuns:

Astazi din cauza antibioticului am patit cea mai urata chestie din viata mea, de exemplu eu iau antibiotic de 5 zile, astazi m-am vazut cu niste prieteni am iesit prin oras am vorbit etc. Din vorba in vorba am ajuns sa bem ( eu in acel moment chiar uitasem de antibiotice, eram prea distrat) am baut cam 3 bidoane de 2.5 litrii de bere sa zicem in 3 persoane ( 1 mai mult a gustat) iar cam la 20 de minute dupa ultiomul bidon am fost terminat. Timp de 2 ore abia mai puteam judeca, totul se invartea cu mine, simteam ca innebunesc, incepusem sa tip, nu ma mai puteam tine pe picioare, mi-era un rau cumplit + ca aveam vedenii si alte chestii chiar si in momentul de fata inca sunt putin sub efect dar ma bucur ca mi-am revenit. Va zic sincer nu incercati aceasta chestie, prin ce am trecut eu nu voi uita toata viata...