| nocomment_4400 a întrebat:

Are ceva daca iau tableta de calciu efervescenta fara sa o mai pun in apa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
20 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Este recomandat să o pui într-o cantitate mică de apă, este mai ușor absorbită în organism.
Pa, pa.

| darrio2007 a răspuns:

Nu are nimic.Dar nu are un gust prea placut.Prea concentrata.

| GeorgeGabriel a răspuns:

Nu cred ca poti sa o tii in gura pana se dizolva complet... am incercat si eu e foarte concentrat

| DNSK a răspuns:

Tabletele efervescente creeaza, prin dizolvare in apa, o suspensie. Suspensia aia are efect terapeutic. Daca te referi ca o mananci asa, pur si simplu, ca pe bomboana, iti provoaca aciditate gastrica, prin urmare, exista riscul sa te ia durerea de stomac

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Păi dacă e efervescentă, trebuie să o pui în apă, nu ai ce face, nu-şi face efectul.
Te pup!

| xDr0gs a răspuns:

Trebuie pusa in apa altfel nu isi face efectul.Pa Pa!

| Luck19 a răspuns:

Da deoarece cand o pui pe limba se dizolva pe limba si nu in organism si in plus te doare limba si iti poate amoriti pentu 2-3 min

| nocomment_4400 explică (pentru Luck19):

Ba nu iti amorteste nimic, am luat pana acum de cateva ori si intrebam deoarece imi place mai mult asa.

| elik a răspuns:

Ne este sanatos pentru ca e foarte concentrata tableta.nu este recomndat.

| LauraM01 a răspuns:

Trebuie pusa in apa nu stiu chiar daca e bine sa no pui in apa da am incercat si eu mai demult [ nu imi place ] mai bine pune-o sa fi sigur

| SkaterGirl112 a răspuns:

Nu o sa-si mai faca efectul...

| Skc a răspuns:

Nu are nimic dar cred ca e mai concentrat...

| andreutzys a răspuns:

Iati tableta de pe eMAG, costa 1500-2000 de lei una buna! Eu iti recomand Galaxy Tab 2!

| nocomment_4400 explică (pentru andreutzys):

Iti recomand un control la oftamolog, in caz ca nu ai vazut nu intreb nimic de nici o tableta.Iti dau un sfat nu iti irosi timpul degeaba, iar daca nu stii sa raspunzi la o intrebare mai bine stai la locul tau.

| untu a răspuns (pentru andreutzys):

Mai andreutzys, nu e vorba de tableta PC, ci de o pastila mare cu calciu eferescent!

| Deniiiiiiiiiiiiiiiii a răspuns:

Recomandat e sa o pui in apa.Desi nu cred ca ar avea un efect negativ daca nu o faci.

| MDF a răspuns:

Este mai bine sa o pui in apa, nu de alta, dar are un gust ciudat si in plus e prea concentrata ca sa o poti lua simpla.

| Catavali225 a răspuns:

Trebuie pus in apa.