| Florinnaa a întrebat:

Are ceva daca mananci prea multe portocale?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
19 răspunsuri:
Stefan
| Stefan a răspuns:

Fara indoiala portocalele aduc multe beneficii sanatatii dar trebuie consumate cu moderatie. Consumul exagerat a orcaror fructe citrice poate defavoriza cantitatea de calciu din organism, cauzand daune grave la nivelul oaselor si dintilor. Deci consumul trebuie sa fie moderat pentru ca tot ce e mult strica.

| mgtow a răspuns:

Nu

| baru a răspuns:

Sall. Nu. In afara de faptul ca-ti faciaciditate la stomac, nu. Pa!

| onasis1961 a răspuns:

Daca le mananci ca desert si nu ca fel principal nu e nici o problema.

| Robert a răspuns:

Nu.Sunt foarte bune.Dar sa nu papi dimineata pe stomacul gol.De la citrice se mai recomanda sa se pape cojile care sunt foarte, foarte sanatoase.

| 3my098 a răspuns:

Nu cred

| Helioot a răspuns:

Noo

| PyScHoTeLRoOz a răspuns:

Sincera sa fiu nuwinkingn-are nimic doar sa nu mananci prea multe ca vomitihappy daca le mananci ca poftatongue eu am mankt intr-o si 10 portocale si n-am avut nimic doar ca le am mankt in 2 orelaughing de la 1 pan la 2 si de la 2 nu m-am ridikt laughing din pat de durere de burta si m-am strikt si la burtalaughing nah acumlaughing asta e ce mananci multe portocalewinkingrolling on the floor?

| Deny1333 a răspuns:

Da. N-o să mai am eu.
*glumesc*
Nu, nu cred că are. Dacă ar fi avut ceva, eu eram moartă deja. :-s

| YukikoMaya a răspuns:

Nu credwinking

| BiaBubulina a răspuns:

Nu! doar sa nu mananci ca prostu vreo 10 laughing. deci nu ca portocalele te ajuta, dar s-ar putea sa faca si rau la unii

| aly a răspuns:

Nu are nimic.

| irinnnnnaaaaaa a răspuns:

Nu si eu mananc cam multe, dar nu are nimic. Portocala este o sursa bogata in vitamine cum ar fi vitamina A, B, C, in calciu si de aceea este un fruct foarte bun pentru sanatate. deci mananca in continuaretonguehee hee

| Cosmin4Fan a răspuns:

Nu...chiar este foarte bine.

| Kid_4219 a răspuns:

Nu...chiar este foarte bine.

| deea_5723 a răspuns:

Daa...mai ales daca mananci cu sambure.iti cresc portocali in burtica...crying

glumesc...nimic.ce sa aiba?

| oanaoana63 a răspuns:

Nu nu are nimic e chiar sanatos pe timp de iarna sa mananci cat mai multe fructe care contin vitamine

| Muciletă a răspuns:

Da.Te îmbolnăvești de portocalioză.E grav, crede-mă!
Să nu cumva să mai mănînci portocale!shame on you

| dragutzik a răspuns:

Nu pot spune ca e foarte bine.E adevarat ca portocalele sunt bogate in vitamina C dar iti provoaca aciditate gastrica. Daca mananci 4-5 pe zi e foarte ok...winking